Един (не)предизвестен бой

снимка: АП

 

Той е вече 13 години в боксовия бизнес и все още статистиката на Мейуедър е безупречна - 39 победи и нито една загуба. А специалистите продължават да анализират негови стари мачове, за да открият и най-малкия признак на слабост.


В последните месеци с това усилено се занимава Начо Беристайн, треньорът на противника на Флойд - Хуан Мануел Маркес. Този мегамач ще бъде предаван по Ринг БГ тази нощ от 4 ч.
Начо, както много треньори преди това, е сигурен, че е намерил начин да пробие защитата на Прити Бой (от англ. Красивото момче), както иска да го наричат Мейуедър. Но за разлика от останалите, Беристайн не е изградил стратегия, гледайки видеозаписи. Вместо това той се връща в миналото и си спомня как Маркес е побеждавал други класни боксьори, по-високи и с по-дълги ръце от неговите.


"Планът ни ще е този, който използвахме срещу Джулиан Уилър в един от първите мачове на Хуан в САЩ. През 1995 г. Маркес го победи с нокаут в десетия рунд. Уилър беше висок 178 см и когато влезе в ринга, водещият подчерта, че Маркес е с цели 12 см по-нисък, а всъщност бяха 15. Уилър беше с разтег на ръцете 183 см - нещо нечувано за перо категория, а разтегът на Мейуедър е с 5 см по-къс", разказва Беристайн.


Та как Начо неутрализира тези предимства на Уилър? Той посъветва Маркес да изтощи Уилър и да го притесни в последните рундове. Да, накара Маркес да пази центъра на ринга и да се придвижва встрани само ако се наложи да прави "сайдстеп" (пирует, който се използва често от бойците с бикове). Това накара Уилър да хвърли много сили, за да избегне лъжливите движения на Маркес, и да "танцува" около него. В последната минута от мача Маркес "татуира" Уилър с четири удара в комбинация и гигантът клекна.


Тази стратегия се изплати в последните рундове, когато въздухът на Уилър го напусна. Накрая сякаш имаше олово в краката му и юмруците му се движеха на забавен каданс. Уилър, когото водещият определи преди мача като "великолепен боксьор", беше превърнат в боксов чувал.
Дали има смисъл да прилага стратегия от преди 14 години, и то в перо категория, за да победи признатия за най-добър боксьор в света за всички категории Мейуедър. Може би. Тактиката на Мейуедър ще е да провокира съперника си в атака, да го накара да го гони и да го жили с контри. Рики Хътън направи точно това и сам се надяна на лявото кроше на Флойд. Но не очаквайте, че дисциплиниран боксьор като Маркес ще се остави да бъде подведен така лесно.


Една стара еврейска поговорка казва: "Умният човек знае как да се измъкне от трудно положение. А мъдрият никога не изпада в него". Така мисли и Беристайн. Ако Маркес не се отклони от тактиката на своя треньор, Мейуедър ще трябва да приеме ролята на агресор. Не на последно място защото зад ъгъла го чака Мани Пакиаот, заел трона на Мейуедър "най-добър боксьор - "паунд фор паунд" - за всички категории. Американецът трябва да бие Маркес много убедително, защото иначе може да се провали следващата многомилионна сделка - срещу филипинеца. Кое е истина и кое блъф - ще разберем тази нощ в 4 ч. по Ринг БГ.