Джокович отново е финалист в Париж след петсетова драма срещу Мъри

Световният №1 Новак Джокович се класира за финала на втория за годината турнир от Големия шлем Ролан Гарос, след като на 1/2-финалите се справи с британеца Анди Мъри след 6:3, 6:3, 5:7, 5:7, 6:1 в мач, който се игра два дни. По програма двубоят трябваше да завърши в петък, но бе прекъснат заради приближаваща буря при резултат 2:1 за Ноле и 3:3 гейма в четвъртия сет.

На финала утре Джокера ще се изправи срещу Стан Вавринка, който вчера елиминира Жо-Вилфред Цонга в четири сета.

Още в началото на мача стана ясно, че предстои голям сблъсък за световния тенис. Двамата правиха дълги разигравания и не пестиха сили, което зарадва феновете на централния корт "Филип Шатрие".

Двамата показаха стабилен сервис и точно за това първият пробив в мача дойде неочавкано. Ноле се възползва от миг разконцентрация на противника и го проби за 5:3, след което спокойно сервира и спечели първата част с 6:3.

Във втората част пробивът за световния №1 дойде още по-рано - при 2:2 сърбинът стигна до точка за брейк и я реализира. Той бавно се придвижваше към победа и в тази част преди да се стигне до 5:3. Тогава Мъри отново показа колебливост и загуби за втори път подаването си - 6:3.

Третата част вървеше равностойно до шестия гейм, когато Джокера получи две точки за пробив. Мощният сервис на британеца обаче го спаси и двамата се приближаваха към тайбрек. Все пак световният №3 намери намери сили, проби подаването на противника си за 6:5, а след това с гейм на 0 запази шансовете си за обрат над противника.

Двамата започнаха четвъртия сет след 10-минутно забавяне, тъй като двамата използваха позволената им почивка. Срещата започна равностойно и продължи до 3:3, когато организаторите прекъснаха мача заради приближаваща буря. Днес двамата излезнаха на корта за продължение на сблъсъка помежду си. Преиграването започна с четири убедителни сервис гейма и сетът влезе в заключителната си част. Непредизвикана грешка и силна игра на Мъри му позволиха да стигне до два скрити сетбола и той реализира втората, след което сервира мощно и изравни резултата в сетовете след 7:5.

Решителният сет започна с труден сервис гейм за Ноле, но сякаш след като го спечели, той придуби увереност и това му позволи да направи два пробива, за да поведе с категоричното 5:1. По шампонски световния №1 завърши мача с ас и утре ще излезе срещу Стан Вавринка в битката за трофея.