Вавринка е първият финалист на Ролан Гарос след здрава битка с Цонга

Световният №9 Стан Вавринка е първият финалист на тазгодишното издание на Ролан Гарос. Швейцарецът победи представителят на домакините Жо-Вилфред Цонга с 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 6:4 за малко по-малко от четири часа игра на централния корт "Филип Шатрие". Това е първи финал за Вавринка в тази надпревара, докато Цонга изпусна възможността да се превърне в първия феанцузин на финал на Откритото първенство на Франция от 1988 година до сега.

Във финалния мач световният №9 ще се изправи срещу победителя от двубоя между Новак Джокович и Анди Мъри.

Първият сет започна с три точки за пробив пред Цонга, които бяха отразени от опонента му с мощни сервиси. Постепенно играта на швейцареца се подобри и той успя да пробие за 3:1, а до края на частта не изпусна лидерството и бързо поведе с 1:0.

Втората част започна още по-добре за него, след като получи точка за 2:0, която бе реализирана моментално. Публиката обаче, бе тази, която успя да вдигне Цонга на крака и той бързо се върна в сета, изравнявайки за 4:4. До 6:6 двамата печелеха подаването си и логично се стигна до тайбрек. В решителната част, играта на швейцарския №2 буквално се срина и за минута-две той се озова в безизходица - губеше с 6:0. №14 в турнира опита да завърши елегантно тайбрека, но късъта му топка спря в мрежата. Той все пак успя да вземе следващата точка и да изравни резултата в сетовете - 1:1.

В третия сет зрителите на корт "Филип Шатрие" не станаха свидетели на нито един пробив, което бе логично, след като двамата сервираха много стабилно и рядко имаха затруднения в геймовете си. Логично се стигна до тайбрек, но този път Вавринка си бе взел поука от предходния сет. Той направи минипробив и поведе с 5:3, а до края не позволи изненада и поведе с 2:1 сета.

Играта на френският тенисист рухна в началото на четвъртия сет и още в откриващия гейм бе пробит, без дори да спечели точка. Още в следващия гейм Вавринка трябваше да защитава подаването си и спаси две точки за връщане на пробива, което му даде аванс от 2:0. Равностойната игра продължи до 4:2, когато се изигра най-дългия гейм в мача. Французинът сервираше, за да намали резултата, поведе с 40:0, но допусна изравняване. Двамата стигнаха до "равенство" общо седем пъти и след близо 12 минути безспирна игра, в крайна сметка Цонга стигна до успех и намали за 4:3. Това не успя да притесни световният №9, който с лекота спечели следващите си две подавания и за пръв път ще играе финал на Откритото първенство на Франция.