Джайънтс спечелиха четвърта титла в НФЛ след триумф над Пейтриътс (видео)

Отборът на Ню Йорк Джайънтс спечели четвъртата си победа в Националната футболна лига на САЩ (НФЛ), след като се наложи с 21:17 над Ню Ингланд Пейтриътс във финала.

Куотърбекът Илай Манинг подаде 30/40 точни паса за 296 ярда и един тъчдаун за успеха, който беше втори за него в Супербоул и втори срещу легендата Том Брейди от 2008 година насам.

Джайънтс бяха по-организираният отбор в Индианаполис и спечелиха заслужено, въпреки проблясъкът на Брейди във втората и третата част на мача. Куотърбекът на Пейтриътс, който има три шампионски пръстена, подобри рекорда на Джо Монтана (Сан Франциско) за поредни завършени пасове в Супербоул.

Брейди подаде 16 поредни поредни паса на съотборниците си и победи с цели три постижението на Монтана, а освен това премина рекорда на Кърт Уорнър за преодолени ярдове във всички финални мачове в НФЛ.

В крайна сметка Брейди завърши мача с 27/41 точни паса за 276 ярда и два тъчдауна. Джайънтс започнаха отлично мача и успяха да поведат с две точки след рядко срещана грешка на Брейди.

Куотърбекът на Пейтриътс беше изтласкан до крайната зона на отбора си и в последствие свален на земята от Джъстин Тък, който беше отговорен за откриването на резултата. Според правилника, Джайънтс поеха отново контрол над топката от своята половина, а в това притежание стигнаха до тъчдаун и девет точки преднина след пас на два ярда от Манинг към Виктор Крус.

Пейтриътс се съвзеха от първоначалния шок и бързо обърнаха мача, като следващите 17 точки бяха за тях. Кикърът Стивън Гостковски откри сметката на Ню Ингланд с 29-ярдов фийлд гол, а Брейди довърши обрата с два паса за тъчдаун.

Първо, той намери Дани Уудхед 8 секунди преди полувремето, а след това подаде на 12 ярда за Аарън Ернандес в средата на третата част. Въпреки преднината си, Пейтриътс изпуснаха мача в края. Това беше резултат и от редицата контузии, сред които тези на Уес Уелкър в коляното и на Роб Гронковски в глезена.

Кикърът Лорънс Тайнс доведе резултата до 15:17 с фийлд голове от 38 и 33 ярда през третата част, а Ахмад Брадшоу стъпи за последния тъчдаун през сезона само 57 секунди преди края на мача. Той завърши с 6-ярдово бягане впечатляващо притежание от 88 ярда, а в крайна сметка оформи крайното 21:17 (9:0, 0:10, 6:7, 6:0).

Пейтриътс се опитаха да си върнат на Джайънтс за загубата в последните секунди през 2008 година, но финалният над 50-ярдов опит за пас на Брейди не намери крайната цел - Ернандес. Това завърши седмия обрат в последната част за Илай Манинг през този сезон, а постижението беше записано в дома на по-големия му брат Пейтън, информира БТА.

Легендарният куотърбек на Индианаполис страда от контузия, която го извади от игра през целия сезон, а освен това го постави под въпрос за следващия. В него Колтс имат право на първи избор в драфта, а от колежанското първенство излиза изключително талантливият куотърбек Андрю Лък.

Джайънтс приключиха перфектно лудия си сезон. Той започна лошо, но в последствие възпитаниците на Том Кофлин, който на 65 години стана най-възрастният шампион в НФЛ, отстрани почти всички лидери в схемата на плейофите като гост.

Първата сериозна жертва беше шампионът Грийн Бей, последва победа над Сан Франциско, а на финала и над победителя от АФК - Ню Ингланд.