Две дузпи възстановиха аванса на Реал на върха в Примера (Видео)

Реал Мадрид отново е лидер с 5 точки преднина спрямо Барселона, след като спечели домакинството си на Атлетик Билбао с 4:1 в късния мач от 19-ия кръг на Примера дивисион. „Белия балет" вече има 49 точки и се извисява начело пред световния шампион, който е с 44 пункта.

Победата на тима, воден от Жозе Моуриньо, бе изкована чрез два гола от дузпи на Кристиано Роналдо през второто полувреме, с които той изпревари Лео Меси в класацията на голмайсторите и вече има 23 попадения.

Иначе Фернандо Йоренте даде заслужен аванс на баските в 13-ата минута, а Марсело възстанови равенството в 25-ата. Двубоят бе равностоен преди почивката, като дори гостите имаха по-чистите положения.

Секунди след паузата Кака бе повален на тревата в наказателното поле и Роналдо изведе Реал напред от дузпата. В 67-ата Йозил бе препънат в пеналтерията от Оскар де Маркос, а Карим Бензема притича, за да вкара топката в мрежата, но реферът Матеу Лахос се намеси.

Той отмени гола на французина, отсъди дузпа за домакините и показа червен картон на Оскар, за да приключи съвсем интригата в срещата. Роналдо нямаше нищо против да отбележи още един гол и с охота направи 3:1. Последният гол в мача бе дело на резервата Хосе Мария Кайехон в 86-ата минута.

Атлетик се намира на шеста позиция в класирането след 19 кръга и продължава да има 26 точки, като вече е застигнат по актив от Атлетико Мадрид и Севиля.

Реал не започна мача особено убедително и често допускаше контраатаки към Икер Касияс, като личеше недостатъчната активност на Серхио Рамос, защото отдясно Хави Мартинес създаваше много проблеми на домакините. Оскар де Маркос пък бе активен по левия фланг и като цяло бековете на кралския клуб заслужаваха критики.

В 10-ата минута „белия балет" за първи път застраши вратата на Горка Ирайсос, след като Роналдо стреля от пряк свободен удар, но встрани от рамката.

С една от пронизващите си контраатаки в 14-ата минута Атлетик стигна до изненадващо откриване на резултата, а с центриране на Мартинес отдясно бе матирана защитата на Реал. Адресатът бе испанския национал Йоренте, който с безпощадно воле матира Касияс за 0:1.

В 19-ата гостите можеха да нанесат втори сериозен удар, след като Икер Муниаин получи подаване от Андре и си освободи позиция да стреля, но стражът на домакините отрази силния шут. При добавката Оскар можеше да празна врата да се разпише, но от неудобно положение отправи анемичен удар, който мина покрай гредата.

В 24-ата Реал стигна до равенството чрез отлична многоходова комбинация пред наказателното поле, започната от Месут Йозил и Роналдо. Португалецът намери нахлуващия Марсело, който направи двойно подаване с Карим Бензема и се озова очи в очи с Ирайсос, за да го простреля - 1:1.

До края на първото полувреме и двата тима си размениха по още две възможности за промяна на резултата, но по-чистите ситуации бяха пред вратата на Реал. В първия случай Оскар де Маркос стреля от границата на пеналтерията, но кълбото премина встрани от гредата, а 6 минути преди паузата Йоренте направи големия пропуск за Атлетик.

Нападателят получи подаване отдясно и овладя топката, след което с нахлуването в наказателното поле я нагласи на левия си крак, но шутът му от чистата позиция не се получи и кълбото профуча покарай страничния стълб.

Роналдо и Кака с удари от 20-ина метра не намериха целта, а Бензема почти от упор с глава не можа да преодолее Ирайсос, за да се оттеглят двата тима при равенство на почивката.

„Белия балет" получи невероятен шанс да си осигури спокойствие за следващите 45 минути много рано след почивката - Андер Итураспе не бе достатъчно внимателен секунди след паузата и повали Кака в наказателното поле.

Реферът Матеу Лахос не се поколеба да посочи бялата точка, а Роналдо с безпощаден удар от 11-те метра изведе домакините напред и се изравни с Меси на първото място при голмайсторите, като и двамата имат по 22 попадения.

Атлетик не загуби борбения си дух и отново опитваше различни варианти в атака, макар този път защитата на „белия балет" да се държеше по-синхронизирано и не допускаше неприятности за Касияс.

В предни позиции Реал не показа впечатляващи комбинации, но не поемаше рискове и личеше, че Моуриньо предпочита просто да спечели трите точки в срещата, а не да забавлява феновете на „Бернабеу".

На моменти гостите притискаха своите съперници по начин, който не позволяваше на Реал дори да изнесе топката към центъра, но чисти положения пред Касияс не се създаваха.

Вместо това, улисаните в предни позиции баски станаха жертва на бързината на офанзивните играчи на домакините - Бензема изведе Йозил сам срещу вратаря, а Оскар фаулира немския национал в пеналтерията. Притичалият Бензема обаче без проблеми прати кълбото в мрежата, но съдията Матеу Лахос отмени гола, даде нова дузпа и показа червен картон на Оскар, който в действителност беше последен в отбрана.

Роналдо се оказа най-печеливш от куриозното решение на арбитъра Лахос и реализира втория си гол в мача, за да изпревари Меси при голмайсторите и да подпечата победата на Реал - 3:1 в 67-ата минута.

До края на редовното време „белия балет" не се отказа да търси ново попадение, но Гонсало Игуаин първо не можа да преодолее Ирайсос, а при втория си опит нацели гредата, докато Хосе Мария Кайехон стреля встрани от вратата.

Все пак, двамата успяха да изработят 4-ия гол в 86-ата минута - Игуаин намери отлично Кайехон отдясно, а младокът си проби път до наказателното поле, за да стреля безпощадно по диагонала - 4:1.