Два гола на Иван Цветков донесоха победа на Ботев над 10 от Миньор (снимки)

Отборът на Ботев (Пловдив) се наложи с 2:0 при домакинството си на Миньор (Перник) в мач от 12-ия кръг на А група.

И двете попадения за "канарчетата" паднаха след почивката и бяха дело на голмайстора им Иван Цветков, който бе точен съответно в 48-ата и 76-ата минута. Гостите от Перник пък играха почти цяло второ полувреме с 10 човека, след като Салас Окечукво получи втори жълт картон в 55-ата минута.

Двата отбора не предложиха кой знае какви емоции на феновете в първите 15 минути на мача, като те ще бъдат запомнени с два удара на Йордан Юруков към вратата на домакините, но тя бяха твърде неточни.

Първото по-опасно положение пред една от двете врати се случи в 17-ата минута, когато централният защитник на Миньор Ивайло Цветков бе най-съобразителен при един ъглов удар и стреля много опасно, но топката бе избита в нов корнер. След неговото изпълнение коженото кълбо влезе в мрежата на Ботев, но попадението не бе зачетено заради нарушение срещу вратаря Христо Иванов, за когото това бе дебют с екипа на "канарчетата" в А група.

Възпитаниците на Ферарио Спасов отговориха с опасен пробив на Вандер Виейра в 30-ата минута, но ударът на нападателя не намери очертанията на вратата.

В последните минути на първото полувреме футболистите на Ботев натиснаха съперника си, търсейки първи гол в мача и в 45-ата минута младият им талант Тодор Неделев бе много близо до откриване на резултата. Той отправи коварен изстрел в долния десен ъгъл на вратата, пазена от Боян Пейков, но стражът на "чуковете" показа рефлекс и изби в корнер.

Така желаният от домакините гол най-накрая падна в първите минути на втората част (48'). Тодор Неделев направи чудесен пробив по дясното крило, след което нахлу в наказателното поле и сложи топката на крака на Иван Цветков, който с техничен удар от точката на дузпата изведе Ботев напред в резултата. Попадението бе под номер 8 за Цветков от началото на сезона, докато за Неделев това бе седма асистенция.

Малко по-късно (53') Цветков бе близо до втори гол, но след негов удар топката облиза гредата, след което излезе в корнер.

В 54-ата минута гостите от Миньор останаха с човек по-малко на терена, след като Салас Окечукво получи втори жълт и съответно червен картон за грубо нарушение срещу Йордан Христов.

Останали в числено намален състав, футболистите на Миньор допуснаха още едно попадение във вратата си. В 76-ата минута Иван Цветков бе намерен отлично с дълъг пас от Ангел Рахов, нападателят овладя топката, излъга един защитник и с хладнокръвен удар оформи крайното 2:0, отбелязвайки втория си гол в мача и девети от началото на сезона.

След тази победа Ботев се изкачи на трето място във временното класиране на А група с актив от 24 точки, а Миньор заема последната 16-а позиция с едва 6 точки след 12 изиграни мача.