Дузпата, която провали Челси - английският финал през 2008-а година

снимка: Guliver/Getty Images

Тази събота Челси ще излезе на стадион „Алианц Арена" в Мюнхен, за да се опита да спечели първия си трофей от най-комерсиалния европейски клубен турнир - Шампионската лига.

 

Задачата на Лампард, Дрогба и компания няма да е никак лесна, тъй като срещу тях ще се изправи колоса Байерн Мюнхен, който ще играе у дома пред верните си фенове на собствения си стадион.

 

Тези два клуба са сред най-постоянните отбори в лигата, като баварците ще изиграят втория си финал за последните три издания на турнира, докато Челси е не е пропускал участие в елиминационната фаза в ерата „Абрамович". И двата отбора поднесоха изненада в полуфиналите, като Байерн победи испанския първенец Реал Мадрид, докато Челси шокира света, отстранявайки европейския шампион Барса.

 

В този неочакван финал е трудно да се предположи каква ще е развръзката. Вярно е, че домакинският фактор дава леко предимство на баварците, но лондончани доказаха, че са способни на всякакви изненади.

 

Що се отнася до Челси, то той е сред най-добре представящите се отбори в лигата, откакто Абрамович закупи отбора през лятото на 2003-а година. В последните 8 издания на турнира Челси не е пропуснал участие нито веднъж и винаги успява да прескочи груповата фаза. За това време отборът от „Стамфорд Бридж" е записал два осминафинала, един четвъртфинал, както и четири полуфинала, като два са белязани от жестоки съдийски грешки, заради които Челси не стига до финал.

 


Все пак в своята история Челси има и финал в Шампионската лига - през сезон 2007/08, когато Моуриньо е освободен от своя пост, а Аврам Грант изведе своите играчи до финал срещу Манчестър Юнайтед - натам ще насочим и вниманието си.

 

Групите и елиминационната фаза

 

Челси попада в сравнително лесна група, в която е с отборите на Валенсия, Шалке и Розенборг. Още в първия мач лондончани правят 1:1 у дома с норвежкия тим на 18-и септември, а два дена по-късно Моуриньо е уволнен. На негово място идва Арвам Грант, който завършва груповата фаза на първо място с три победи и две равенства.

 

Челси вади страхотен късмет, като се изправя първо срещу Олимпиакос (3:0 общ резултат), а след това и Фенербахче, като турците са близо до изненадата след победа у дома с 2:1, но не съумяват да се справят с англичаните и губят с 2:0 в Лондон - 3:2 и нов полуфинал в историята на Челси. Там идва и първтото истинско изпитание - добрият познайник Ливърпул.

 

В изключително оспорвани два полуфинала лондончани се класират за финалната среща, след като успяват да отстранят мърсисайдци с 4:3 след продължения във втората среща. В тях Дрогба и Лампард са герои за своите, като правят 3:1 до 105-ата минута, а Бабел успява да намали до 3:2. Много специалисти обаче са на мнение, че най-голямото предимство за Челси идва от автогола на Рийзе в 94-ата минута на първия двубой, който изравнява резултата 1:1 на „Анфийлд".

 

Финалът

 

Мечтата на Роман Абрамович бе напът да се сбъдне. Неговият Челси излизаше на „Лужники" в Москва в спор за европейската титла, а съперникът беше Манчестър Юнайтед - два отбора, които нямаха с какво да се изненадат.

 

Срещата между двата отбора се превръща в истинска драма, в която не липсва нищо - голове, интрига, сбивания, картони, технични изпълнения - всичко, което може да предложи един футболен спектакъл. Стадион „Лужники" се превръща в арена на два гранда, като нито един от двата не е готов да се предаде.


Редовното време и продълженията

 

Двубоят започна предпазливо и за двата отбора, но Роналдо отбеляза с глава в 26-ата минута и отвори мача. Рио Фърдинанд едва не си отбеляза автогол, но Ван дер Саар спасява в 33-ата минута. „Червените дяволи" натискат здраво след това в опит да отбележат втори гол, но Челси е отборът, който ликува в края на полувремето. Микаел Есиен стреля силно от разстояние, топката се удари във Видич и Фърдинанд, което доведе до подхлъзване на Ван дер Саар, а от това се възползва Лампард, който безпроблемно изравни - 1:1.

 

През второто полувреме темпото на двубоя продължи да е високо, а Челси контролираше събитията на терена. Въпреки това „сините" от Лондон не стигнаха до гол, а Дидие Дрогба беше най-близо до него в 77-ата минута, но оцели гредата. Това можеше да коства на Челси титлата, но Джон Тери изчисти от голлинията удар на Гигс в самия край на редовните 90 минути.

 

Юнайтед и Челси не заложиха на защитната игра в продълженията, въпреки че това е практика на много отбори в подобни срещи. Двата отбора имаха своите шансове, като Лампард с левия крак нацели горната греда на Ван дер Саар, а отново Тери беше герой, изчиствайки с глава отново от голлинията удар на Гигс. Нервите взеха връх в края и Дидие Дрогба си изпроси изключително глупав червен картон, след като шамароса Неманя Видич. Това не помогна на Юнайтед и се стигна до рулетката на дузпите.


Рулетката на дузпите

 

Юнайтед получи правото първи да изпълнява дузпа, а зад топката застана Тевес, който с хладнокръвен удар в долния десен ъгъл даде преднина на своите. Балак обаче отговори с висок удар и изравни. Карик и Белети също реализираха от бялата точка и се стигна до Кристиано Роналдо.

 

Той не изглеждаше уверен, докато залагаше топката. Засили се, спря се, погледна Чех, направи нови две крачки и изпълни, но изключително слабо и вратарят спаси. Лампард се нагърби със следващата дузпа и отбеляза, въпреки че Ван дер Саар успя да докосне топката - 2:3. Харгрийвс изпълни страхотна дузпа високо вдясно, въпреки че Юнайтед изоставаше. Стражът на Юнайтед отново бе близо до спасяването, но Ашли Коул все пак отбеляза. Нани, който тогава беше само на 21, беше петият изпълнител, като успя да задържи Манчестър в мача. Но ако Челси вкараше следващата дузпа, щеше да спечели Шампионската лига.

 

Зад топката застана капитанът Джон Тери. В неговите крака стоеше съдбата на Челси - един хубав удар и лондончани щяха да ликуват. Той се засили, но за огромно нещастие на всички фенове на „сините" се подхлъзна и прати топката от външната страна на дясната греда. От герой Тери се превърна в грешник, а Юнайтед възкръсна, въпреки че беше на секунди от загубата във финала.

 

Андерсон и Калу успяха хладнокръвно да отбележат, а същото направи и Райън Гигс. Тогава кошмарът за Челси стана пълен, след като Никола Анелка не издържа на напрежението, изпълни дузпата подобно на Роналдо, а опитният вратар на Юнайтед Ван дер Саар успя да я отрази и направи своя тим европейски клубен шампион.

 

Така, мечтата на Челси и Абрамович за европейска клубна титла се изпари за около минута. Един удар и лондончани ставаха шампиони, но съдбата не беше на тяхна страна.

 

Тази година ситуацията е подобна на тази от 2008-а. Аднре Вилаш-Боаш беше уволнен, а под ръководството на Роберто ди Матео отборът възкръсна, отстрани Наполи, въпреки загубата с 3:1 в първия мач, преодоля Бенфика, а след това хвърли бомбата и спечели битката с Барселона в полуфиналите. Освен това, Челси спечели и ФА къп, което беше немислимо преди около 2 месеца, когато „сините" от „Стамфорд Бридж" направиха равенство срещу Бирмингам за същата купа.

 

Сега, Челси е заложил всичко в Шампионската лига. Дрогба и компания изпуснаха четвъртото място в Англия и ще трябва задължително да спечелят финала срещу Байерн Мюнхен, за да не пропуснат за първи път участие в най-комерсиалния европейски клубен турнир в ерата „Абрамович".

 

Челси обаче е аутсайдер, което може да се окаже решаващо в двубоя. Напрежението върху англичаните не е толкова голямо, колкото върху домакина Байерн Мюнхен. Това може да е факторът, който да наклони везните към Лондон и Абрамович да постигне най-голямата си мечта в момента - титлата в Шампионската лига.

 

Вижте незабравимата драма в дузпите от финала в Москва