Дузпа, червен картон и 3:1 изхвърлиха Литекс от Шампионската лига

Българският първенец Литекс отпадна от борбата за класиране в груповата фаза на Шампионската лига, след като днес "оранжевите" загубиха с 1:3 и втория си мач срещу полския Висла Краков в 3-ия предварителен кръг на надпреварата. Така воденият от Любослав Пенев тим ще продължи участието си в евротурнирите в плейофната фаза на Лига Европа, след като загуби и домакинството си в Ловеч преди седмица.

Въпреки поражението в Града на люляците миналата седмица, Любо Пенев заложи на схема без нито един стопроцентов реализатор в предни позиции. Ветеранът Светослав Тодоров остана на пейката за българския отбор, а в атака оперираха карето от офанзивни играчи Том, Христо Янев, Момчил Цветанов и Мирасема. Опитният Светльо Тодоров все пак влезе в игра в началото на втората част, когато бившият национал на България замени младия Момчил Цветанов.

Като титуляр за Висла отново излезе българският нападател Цветан Генков, който дори пропусна удобна възможност да се разпише в средата на първото полувреме. Литекс завърши срещата и с човек по-малко, след като капитанът Небойша Йеленкович бе изгонен с директен червен картон за посягане без топка петнадесет минути преди края.

Задачата на българския шампион бе изключително тежка след поражението с 1:2 в Ловеч, като още от началото на двубоя Литекс трудно достигаше до добри положения за гол пред вратата на Парейко. Домакините от Висла пък често притесняваха българската отбрана, а Кирм и Цветан Генков представляваха сериозна опасност за пазената от Виничиус врата. В 42' логичното се случи и домакините бяха възнаградени за по-активната си игра в атака. Меликсон осъществи двойно подаване с Малевски и стреля от около десетина метра, вкарвайки топката във вратата на "оранжевите" за 1:0.

В началото на второто полувреме Меликсон продължи да тормози упорито отбраната на Литекс, а в 54' именно той спечели дузпа в полза на поляците. Виничиус изби топката от краката на Меликсон, който осъществи силен пробив в наказателното поле на българите, а реферът Фирад Авдинур реши, че има основания да отсъди единадесетметров наказателен пробив. Потърпевшият застана зад топката и отбеляза втория си гол в мача, извеждайки Висла с 2:0, на практика и решавайки почти всичко в сблъсъка.

До 71' Любослав Пенев вече бе извършил всичките си смени, пускайки в игра Тодоров, Кодо и Цветков, а в 68' "оранжевите" все пак успяха да намалят. Пламен Николов стреля по посока вратата на Висла, а след рикошет в главата на Чавес топката се озова в краката на Бодуров, който от добра позиция не сбърка за 2:1. Оттук-нататък Литекс имаше нужда от два гола, за да продължи напред, което обаче бе трудно за постигане пред над 20 000 привърженици на полския шампион. В 76' капитанът Небойша Йеленкович пък съвсем лиши своите от шансове за нещо повече, изпросвайки си глупав червен картон и оставяйки Литекс с човек по-малко на терена.

В 84' поляците оформиха и крайното 3:1 в своя полза, като активно участие в изработването на гола имаше и Цветан Генков. Българският национал се пребори за една топка и остана очи в очи с Виничиус, който обаче отрази удара му. Топката все пак попадна в краката на Вилк, който бе точен и отбеляза.

Висла: Парейко, Ламей (Йованович 86'), Ялиенс, Чавес, Диас, Соболевски, Нунес, Меликсон (Палич 84'), Малевски (Вилк 75'), Кирм, Генков

Литекс:Виничиус, И.Миланов, Николов, Бодуров, Занев, Г.Миланов (Кодо 71'), Йеленкович, Том, Янев (Цветков 62'), Цветанов (51'), Мирасема