Довиждане, Наполи

Италианският гранд Наполи напусна борбата за Лига Европа, след като тази вечер "адзурите" завършиха наравно 2:2 във втори 1/8-финален сблъсък с гостуващия Порто.

След като загубиха първата среща на "До Драгао" с 0:1, днес възпитаниците на Рафаел Бенитес стартираха по план, оттегляйки се на почивка с гол аванс в своя полза. Попадението на Горан Пандев обаче бе заличено през вторите 45 минути, когато първо Набил Гилас, а след това и Рикардо Куарешма класираха португалския колос на 1/4-финалната фаза в надпреварата. В самия край резервата Даниел Сапата изравни за Наполи, но за домакините вече бе твърде късно за обрат.

Така шампионът в Серия А Ювентус остава единственият италиански представител в европейските турнири. По-рано днес "бианконерите" елиминираха сънародниците си от Фиорентина, постигайки успех с 1:0 на "Стадио Артемио Франки".

Рафаел Бенитес заложи на Гонсало Игуаин и Горан Пандев в предни позиции, докато Лоренцо Инсине и Дрийс Мертенс стартираха на двата фланга. Валон Бехрами и капитанът Гьокхан Инлер действаха като двойка вътрешни полузащитници в схемата на испанския специалист.

Наставникът на Порто Луис Кастро постави звездата Джаксън Мартинес на върха на атаката, а Рикардо Куарешма и Силвестре Варела допълваха "тризъбеца" на "драконите". Карлос Едуардо, Фернандо и Стивън Дефур започнаха в полузащита за португалския колос.

Домакините от Наполи очаквано стартираха по-активно срещата. Още в 2' "адзурите" можеха да открият, но Фернандо се намеси решително срещу Дрийс Мертенс.

4074327

В 14' Наполи пропусна нов отличен шанс, като този път възможност се откри пред централния бранител Енрике. Бразилецът се включи в атака и стреля силно с десния крак, но пращайки топката покрай страничната греда на вратата. Три минути по-късно шанс се откри и пред Гонсало Игуаин, но Ел Пипита не подходи добре в ситуацията.

В 21' обаче трибуните на "Стадио Сан Паоло" изригнаха, защото Наполи откри резултата и заличи аванса на Порто от първия мач. Гонсало Игуаин се реваншира и пусна прекрасен пас към Горан Пандев, който изкочи зад защитата на Порто. Македонецът преодоля Фабиано и реализира за 1:0.

4074323

Десетина минути по-късно "драконите" пропуснаха златен шанс за безценно попадение. Джаксън Мартинс стреля силно с глава, но колумбийският таран на Порто не успя да намери целта.

Между 37' и 39' пък Наполи пропусна още два шанса. Гонсало Игуаин изведе Дрийс Мертенс зад защитата, но ударът на белгиеца бе спасен от Фабиано. Две минути по-късно Лоренцо Инсине стреля, но не успявайки да нацели рамката на вратата.

Наполи стартира силно и втората част, като "адзурите" пропиляха няколко шанса за удвояване на аванса си. В 51' Фабиано спаси удар на Инсине, а минута по-късно сантиметри разделиха Гулам от попадение. В 59' фрапантен пропуск направи и Гонсало Игуаин. Аржентинецът размина футболист на Порто и си намери позиция за стрелба, но ударът му бе спасен от Фабиано.

4074326

Домакините бяха наказани за пропуските си в 69', когато Порто реализира изключително важно попадение и възстанови равенството на "Сан Паоло". Фернандо пусна пас зад защитата към Надил Гилас, който прати топката покрай Пепе Рейна и отбеляза за португалците - 1:1. Малко след това Порто бе близо и до втори гол, но ударът на Стивън Дефур срещна гредата.

Всичко за Наполи приключи в 76', когато Порто реализира и втори гол във вратата на Пепе Рейна. Завърналият се при "драконите" Рикардо Куарешма размина няколко футболисти на Наполи и с фантастичен изстрел с левия крак изпрати топката под напречната греда за 1:2.

До края на срещата Наполи опита поне да избегне поражението. Включване на Раул Албиол завърши с неточен изстрел на бранителя, а резервата Хосе Кайехон също не успя да отбележи от добра позиция. В добавеното време "адзурите" все пак стигнаха и до втори гол. Резервата Даниел Сапата се разписа след асистенция на Кайехон и оформи крайното 2:2 в срещата.

Goran Pandev Goal Napoli 1- 0 Portoby Sportvideos

Napoli 1-1 Porto (Goal Ghilas) 20-03-2014by hediy

Napoli 1-2 Porto (Goal Quaresma) 20-03-2014by hediy