Дортмунд вкара 5 на клетия Вердер

Борусия (Дортмунд) смаза домакина си Вердер с 5:1 в мач от 20-ия кръг на германската Бундеслига и поне временно се утвърдиха на 3-та позиция със солидна преднина пред 4-ия Шалке 04.

Възпитаниците на Юрген Клоп миналата седмица излязоха с победа от тежка серия с негативни резултати, а днес демонстрираха онези скорост и многообразие в атака, които ги изведоха до финала на Шампионската лига миналия сезон.

Дортмунд събра 39 точки и се извиси с 6 пред Шалке, който обаче утре ще изиграе мача си от кръга у дома срещу Хановер. Вердер е 14-ти с 20 пункта. Борусия остава на 17 точки от лидера Байерн, който спечели с 2:0 гостуването си на Нюрнберг.

Роберт Левандовски, който играе последния си полусезон с екипа на Дортмунд, откри резултата в 26-ата минута, а Хенрих Мъхитарян в 41-ата удвои аванса на гостите и го направи още по-комфортен преди почивката.

За полския национал това бе прекратяване на 745-минутна голова суша в германското първенство.

Мануел Фридрих в 48-ата се разписа за 0:3 и също прекрати „суха“ поредица, която обаче датира от 22-ри януари 2012-та година или общо 745 дни. Мъхитарян в 62-ата минута вкара за втори път в срещата за 4:0, а петото попадение в мрежата на вратаря Рафаел Волф падна в 85-ата минута.

Стражът можеше да се намеси по-добре при далечния изстрел на Левандовски, който вече има 13 гола в 20 мача от Бундеслигата и се изкачва на първо място при голмайсторите с 1 попадение повече от Марио Манджукич (Байерн) и Адриан Рамос (Херта).

Почетният гол в актива на Вердер падна в 89-ата минута и бе дело на резервата Левент Айчичек – 1:5.