Дортмунд извади Сити от Европа и безкомпромисно спечели Група D (ВИДЕО)

Германският шампион Борусия (Дортмунд) продължи перфектното си представяне в Шампионската лига и разплака английския първенец Манчестър Сити с победа 1:0 в последния кръг на груповата фаза.

Юлиан Шибер вкара единствения гол в мача в 57-ата минута и с това отрки головата си сметка в най-силния европейски клубен турнир. Нападателят на Борусия има и 1 гол в турнира за Купата на Германия, но не се е разписвал в Бундеслигата.

Успехът на Дортмунд го оставя едноличен лидер в класирането на Група D с актив от 14 точки - 3 повече от Реал Мадрид, който надигра Аякс с 3:1 в друг мач от днешната програма.

Холандският колос обаче ще заеме 3-то място в таблицата с 4 пункта, което му дава възможност да играе във фазата на елиминациите в Лига Европа догодина. Манчестър Сити остава без победа в Шампионската лига и само с 2 точки заема последната 4-та позиция в подреждането.

„Гражданите" имаха своите положения в мача с Дортмунд, но след като се оказаха изоставащи в резултата по нищо не подсказаха, че победата има стойност за тях. Домакините бяха подчертано по-активният отбор през второто полувреме и до последно преследваха гола, въпреки че успехът за тях не бе задължителен. Те си бяха подпечатали и продължаването напред, и първото място в групата.

Манчестър Сити пък отпада от груповата фаза на Лигата за втора поредна година, но този път дори не се добра до 3-ата позиция, което изважда отбора от европейските клубни турнири за този сезон.

Състави и постройки

Борусия (Дортмунд) излезе със същата схема 4-3-3, както в дербито на Бундеслигата срещу Байерн (Мюнхен). Шампионите на Германия обаче имаха различни изпълнителни в халфовата си линия - единствено Гюндоган започна сред титулярите, а партньори му бяха Гроскройц и Лайтнер, който за 3-ти път този сезон играе в Шампионската лига.

Ройс игра на левия фланг, а другите двама офанзивни футболисти бяха Перишич и Шибер, като Левандовски беше на пейката. В защита оперираха Кирх, Хумелс, Сантана и Шмелцер.

Манчестър Сити разчиташе единствено на Джеко като централен нападател, тъй като Тевес и Насри оперираха зад него. Хави Гарсия също подпомагаше акциите в предни позиции, а доверието на Манчини бяха спечелили още Бари и Скот Синклеър.

В защита за „гражданите" видяхме Майкон, който заслужи 3-тия си старт в Лигата, както и Настасич, Лескът и Компани.

Шансовете на Борусия през първото полувреме

Както срещу баварците в неделното дерби на Германия, така и срещу шампионите на Англия, Борусия губеше битката в средата на терена, защото тримата халфове не успяваха да пресират и същевременно да организират скоростни атаки.

Все пак, в 44-ата минута на срещата домакините направиха хубава акция и принудиха вратаря на Сити Джо Харт да се намесва решително. Иван Перишич свали топката с гърди за Гюндоган, който много хитро с пета му я върна, за да преодолее отбраната на „гражданите". Последва светкавичен удар на хърватина, който обаче не можа да преодолее отличната намеса на Харт.

Преди това в 12-ата Шибер взаимодейства с Кирх, който отправи страховит изстрел от 20-ина метра към вратата на гостите, но отново стражът на английския шампион се прояви на висота.

Шансовете на Сити преди почивката

Първият действително опасен удар към вратата на Роман Вайденфелер беше отправен от Един Джеко, който демонстрира умения и от 25 метра бомбардира противниковия вратар. Германският голкипър обаче плонжира и се намеси успешно, за да предотврати гол в 33-ата минута.

В 38-ата обаче гостите от Сити създадоха най-чистото положение за гол и имат най-основателни причини да съжаляват за нулевото равенство на полувремето. Защитата на Борусия не можа да изчисти топката след корнер и тя попадна в Синклеър на десния фланг.

Последва центриране в наказателното поле, където от по-малко от 5 метра Тевес стреля необезпокояван с глава, но прати кълбото в обсега на Вайденфелер и той можа да го избие за нов ъглов удар.

Размяна на положения в началото на втората част

Първо Един Джеко направи идентичен на Тевес пропуск в 47-ата минута. Босненският национал получи висока топка от Насри, но въпреки че стреля с глава отблизо, прати кълбото право в ръцете на Вайденфелер.

Борусия отговори чрез Перишич, който засече по красив начин топката от воле след центриране отдясно, но Джо Харт отново демонстрира класа и успя да избие над горната греда.

Голът за Дортмунд

Юрген Клоп извади Марко Ройс на почивката и пусна Якуб Блашчиковски, а полксият национал веднага даде приноса си за отбора. Той направи фамозен пробив по десния фланг и от собствената половина стигна почти до наказателното поле, преди да предостави по земя топката на далечната греда. Лескът не можа да се намеси адекватно и оставения сам зад него Шибер с плонж прати кълбото в мрежата за 1:0.

Нови пропуски

Шибер моментално можеше да покачи аванса на домакините, след като очевидно Сити бяха изпаднали в шок. Нападателят на Борусия беше изведен отлично очи в очи с Харт, но подцени ситуацията и пробва да прехвърли вратаря на „гражданите", който обаче улови без проблеми.

Тевес в 68-ата минута направи рейд и влезе в наказателното поле, като въпреки че четирима бранители на Дортмунд му пречеха, успя да стреля силно по диагонала. Вайденфелер обаче беше покрил ъгъла и изби в корнер.

Минути до края

Въпреки че водеха в резултата и на практика не се нуждаеха от задължителна победа, Борусия продължи да бъде по-активният отбор на терена и Джо Харт трябваше да спасява нови опасни удари.

В 83-ата влезлият като резерва Левандовски проби в пеналтерията и стреля отблизо, но вратарят скъси ъгъла и парира диагоналния шут. Преди това няколко удара от далечна дистанция не намериха рамката на вратата, докато Сити не упражни никакъв натиск, а единствено Тевес регистрира удар в очертанията.

Така английските шампиони за втора поредна година отпадат от груповата фаза на Шампионската лига, но този път дори не спечелиха място в Лига Европа.

Dortmund vs Manchester City 1-0 All goalsby GoalsHD1