Дънекова и Ценов в топ 40 на Европейското по крос-кънтри

снимка: Guliver/Getty Images

Българката Силвия Дънекова се класира на 37-о място на Европейското първенство по крос-кънтри бягане при жените в Боровец. Националната рекордьорка на 3000 метра стипълчейз Дънекова преодоля трасето от 7782 метра по пресечен терен за 30:46 минути.

Другата българка Яна Георгиева се нареди 49-а с време 32:07 минути. Победителка стана британката Джема Стийл, коЯто изпревари със сантиметри във финален спринт сънародничката си Кейт Айвъри.

Двете завършиха с равно време от 28:27 минути. 29-годишната Стийл вече има пълен комплект медали от континентални шампионати по крос кънтри след среброто от Белград 2013 и бронза от Веление 2011.

На трето място на 25 секунди зад британките финишира Мераф Бахта от Швеция. Защитаващата титлата си Софи Дуарте (Франция) дълго време се движеше в позиция за бронз, но в крайна сметка остана пета на 31 секунди от победителката. В надпреварата стартираха 62 състезателки, 58 от които завършиха.

Българинът Митко Ценов се класира на 23-о място на Европейското първенство по крос-кънтри бягане за мъже до 23 години в Боровец. Сребърният медалист от континенталния шампионат в Белград 2013 Ценов не успя да повтори силното си представяне от миналата година и остана далеч от почетната стълбичка.

Той преодоля дистанцията от 7782 метра по пресечен терен за 26:25 минути и остана на 54 секунди зад победителя Илгизар Сафиулин (Русия). Сафиулин, който е европейски първенец по крос кънтри при юношите от Веление 2011, финишира за 25:31 минути, за да заслужи златото.

На второ място на 2 секунди завърши Игор Максимов, а изцяло руския подиум оформи Владимир Никитин, който остана трети на 6 секунди зад победителя. В надпреварата стартираха 74 състезатели, като 66 успяха да стигнат до финала.