Сребро за Милица Мирчева на Европейското по крос-кънтри

снимка: Facebook

Българката Милица Мирчева спечели сребърен медал на Европейското първенство по крос-кънтри бягане за жени до 23 години в Боровец. 20-годишната Мирчева, национална шампионка на 3000 метра в зала през февруари в Добрич, преодоля дистанцията от 6085 метра по пресечен терен за 22:25 минути, като остана само на 2 секунди зад победителката Рона Оклънд (Великобритания).

На трето място с изоставане от 5 секунди от шампионката се нареди Гулшат Фазлитдинова (Русия), европейска шампионка за жени до 23 години в бягането но 10000 метра от миналата година. В надпреварата стартираха 60 състезателки, като само една не стигна до финала.

Считаната за фаворитка Севилай Ейтемиш, световна шампионка по планинско бягане за девойки от 2012 година, завърши шеста на 21 секунди. Вицешампионката от миналия сезон Амела Терзич от Сърбия пък остана едва десета на 41 секунди.

Емине Хатун Туна от Турция спечели титлата на Европейското първенство по крос-кънтри бягане в Боровец при девойките до 19 години. Туна преодоля дистанцията от 3857 метра по пресечен терен за 14:13 минути. Туркинята оправда ролята си на фаворитка, след като беше най-бързата европейска в бягането на 3000 метра на Световното първенство за девойки през юли в Юджий (САЩ), където тя се класира шеста.

На второ място на 5 секунди завърши Джесика Джуд от Великобритания, а трета на 12 секунди се нареди друга британка Лидия Търнър. Българките останаха извън първите 50. Диляна Минкина се класира 56-а с изоставане от 1:48 минута. Веселина Алинска завърши 61-а с пасив от 2:10 минути, Христиана Брайкова финишира на предпоследното 73-о място на 3:13 минути зад победителката. Четвъртата българка Ивана Аджова не успя да завърши.

Йеманеберхан Крипа от Италия спечели титлата на Европейското първенство по крос-кънтри бягане при юношите до 19 години в Боровец. Крипа измина дистанцията от 6085 метра по пресечен терен за 20:07 минути. Фаворитът триумфира с убедителен аванс от 15 секунди пред втория Карлос Майо от Испания.

С бронза се окичи друг италианец Саид Етаки, който завърши на 21 секунди зад победителя. Българките останаха извън първите 60. Иво Балабанов се класира 69-и с изоставане от 1:58 минута. Георги Гергов завърши 71-и с пасив от 2:01 минути, Алекс Василев остана 79-и на 2:15 минути, а Александър Йотовски финишира на предпоследното 93-о място на 4:15 минути зад победителя.