Дмитрий Яковенко спечели ЕП по шахмат в Пловдив, Кирил Георгиев завърши 30-ти

снимка: europe-echecs.com

Дмитрий Яковенко (Русия) стана европейски шампион по шахмат на 13-тото индивидуално Европейско първенство в Пловдив, в което участваха 350 шахматисти, информира БТА.

В партия от последния, 11-ти кръг Яковенко победи с белите фигури досегашния лидер Лоран Фресине от Франция и спечели златния медал с 8,5 точки. Френският гросмайстор спечели сребърния медал с 8 точки, а Владимир Малахов (Русия) завоюва бронза също с 8 точки, но по-лоши допълнителни показатели от Фресине.

Бившият селекционер на българския национален отбор за мъже, международният гросмайстор Кирил Георгиев е най-добре представилият се български шахматист на Европейското първенство в Пловдив. Той се класира на 30-то място със 7,5 точки. Днес в партия от последния кръг Кирил Георгиев с белите фигури завърши реми с гросмайстор Игор Хенкин от Германия.

Иван Чепаринов се класира на 70-то място с актив от 6,5 точки. Днес в последния кръг младият български гросмайстор с черните фигури, завърши реми с Даволин Куляшевич от Хърватия.

Александър Делчев се класира на 78-мо място с 6,5 точки, след като в последния кръг победи с белите фигури руския гросмайстор Владимир Федосеев.

Бившата световна и европейска шампионка Антоанета Стефанова пък се нареди на 224-то място с 5 точки.

Крайно класиране на 13-тото индивидуално Европейско първенство по шахмат за мъже в Пловдив: