Диамантена лига в Стокхолм - обзор, резултати, снимки (част 1)

12 „прясни" световни шампиони от първенството на планетата в Москва, което свърши преди 4 дни, участваха в последния 12-ти турнир от комерсиалните серии Диамантена лига в Стокхолм.

Надпреварата на Олимпийския стадион, който прие Игрите през далечната 1912-та година, беше последна преди двата финални турнира в Цюрих на 29-ти август и в Брюксел на 6-ти септември.

Въпреки че нямаше българско участие, нито пък беше уважено от краля на спринта Юсейн Болт, състезанието в Стокхолм предложи зрелище и драма на 13-те хиляди зрители по трибуните и милионите пред телевизионните екрани.

Sporta.bg ви представя обзор на развоя във всяка една от 16-те дисциплини, като сме разделили анализа на секторни и пистови.

Какво се случи в секторите на Олимпийския стадион в Стокхолм можете да видите НА ТОЗИ ЛИНК.

В пистовите се получиха няколко изненади, но пък световните шампиони Дейвид Оливър и Лашон Мерит спечелиха убедително своите дисциплини 110 метра с препятствия и 400 метра гладко бягане.

Гвоздеят на програмата бе 800 метра при жените заради участието на представителката на домакините Абеба Арегави, която стана шампионка в Москва, но на по-дългата дисциплина 1500 метра.

Пистови дисциплини - мъже

200 метра - победител Серхи Смелик (Украйна) с 20.54 секунди

Изненадващо спринта на 200 метра при мъжете беше спечелен от единствения представител на Украйна Серхи Смелик, който се възползва от физическите проблеми на основните фаворити Къртис Мичъл (САЩ) и Джайсума Сейди Ндуре (Норвегия).

Именно въпросните двама бяха единствените финалисти от Световното, които участваха, като Мичъл имаше самочувствието на бронзов медалист. На виража обаче той получи тежко схващане (или разкъсване) на левия бедрен мускул и се свлече безпомощно на пистата, при което моментално беше прегледан от лекарския екип.

Сейди Ндуре, който финишира последен във финала в Москва, също имаше трудности във финалните 50 метра. За да се запази от по-сериозна травма, не се бори до последно за победата, която изненадващо отиде на сметката на Смелик, състезаващ се в първа пътека.

В диамантеното класиране води Уорън Уиър от Ямайка (сребро от Москва) с 10 точки пред Юсейн Болт (шампион от Москва) с 8, а Смелик е вече на 3-та позиция с 4 пункта, колкото има и 4-ият на Световното първенство Никел Ашмийд от Ямайка, Джейсън Йънг също от Ямайка и Сейди Ндуре.

110 метра с препятствия - победител Дейвид Оливър (САЩ) с 13.21 секунди

Световният шампион Оливър нямаше реална конкуренция в техничния спринт и спечели убедително с доста силен резултат, предвид малкия интервал от време между Диамантената лига в Стокхолм и Световното първенство.

Оливър остана на 0.21 секунди от личното си постижение за сезона, което е и най-доброто в света за 2013-та година. На втора позиция финишира руснака Сергей Шубенков с 13.35, изпреварвайки британеца Уилям Шарман само с 1 стотна. Също толкова беше разликата и до 4-ия в класирането Джейсън Ричардсън от САЩ, който е световен шампион от Дегу 2011.

Единствено световният рекордьор и олимпийски шампион от Лондон Ериъс Мерит не участва в Стокхолм от топ спринтьорите от САЩ.

Оливър оглавява диамантеното класиране с 10 точки, следван от Раян Братуейт (Великобритания), Ериъс Мерис, Хензъл Парчмънт (Ямайка), Ричардсън и Орландо Ортега (Куба) с по 4 пункта.

400 метра - победител Лашон Мерит (САЩ) с 44.69 секунди

По подобие на Оливър и другият златен медалист за САЩ в спринтовите дисциплини от Москва Лашон Мерит нямаше никакви проблеми да затвърди превъзходството си и дори да спести доста сили накрая.

Мерит изпревари с 54 стотни от секундата втория Лигелин Сантос от Доминиканската република, който в Москва спечели първия си бронзов медал от Световно първенство. Трети финишира европейският шампион от Чехия Павел Маслак с 45.33 секунди.

Рекордьорът в дългия спринт за Диамантената лига Кирани Джеймс не взе участие в Стокхолм, за да се възстанови психически след чутовния провал на Световното. Там, вместо да се дуелира директно с Мерит, Джеймс финишира 7-ми.

Това обаче не пречи на Джеймс (Гренада) да води в диамантеното класиране с 14 точки, с 2 повече от Мерит. Юсеф Ахмед Масрахи (ЮАР) и Тони МакКуей (САЩ) имат по 4 пункта.

1500 метра - победител Аянлех Сюлейман (Джибути) с 3:33.59 минути

Победителят в 3 турнира от сериите Диамантена лига (Доха, Шанхай, Монако) и световен шампион от Москва Асбел Кипроп изобщо не можа да се доближи до представянето си в руската столица и финишира едва шести в бягането на 1500 метра.

Така кениецът не можа да запише нито една точка за диамантеното класиране и загуби всякакви шансове да се бори за 1-каратовия диамант, защото победител стана представителят на Джибути Аянлех Сюлейман.

Втори финишира Силас Киплагат с 3:33.92, а зад него се нареди сънародникът му от Кения Никсон Киплимо Чепсеба с 3:34.05 минути.

Сюлейман е недостижим лидер с 14 точки в диамантеното класиране, а Киплагат и Кипроп делят второто място с по 6 пункта.

3000 метра стипълчейз - победител Хилари Кипсанг Йего с 8:09.81 минути

Световният шампион от Москва Езикиел Кембой се провали в Стокхолм и беше дисквалифициран в бягането на 3000 метра с препятствия. Това отвори възможност за друг кениец - Хилари Йего - да спечели надпреварата и единствен да след под 8:10 минути.

На втора и трета позиция се наредиха сънародниците му Гилбърт Кируй и Консеслус Кипруто, който е сребърен медалист от Москва.

Именно Кипруто води убедително с 13 точки в диамантеното класиране, следван от Езикиел Кембой и Хилари Йего с по 6.

Пистови дисциплини - жени

100 метра - победителка Керън Стюарт (Ямайка) с 11.24 секунди

5-ата и 7-ата на финала в Москва Керън Стюарт (Ямайка) и Александрия Андерсън (САЩ) очаквано завършиха на първите две места на 100 метра гладко бягане в Стокхолм. Стюарт спечели с неособено впечатляващ резултат от 11.24 секунди, а само 0.01 по-назад остана американката. Барбара Пиер от САЩ остана трета с 11.29.

Единствено Стюарт и Андерсън от финалистките в Москва участваха в този турнир от Диамантената лига. Лидерка в класирането е световната шампионка Шели-Ан Фрейзър-Прайс с 12 точки, следвана от Блесинг Окагбаре (Нигерия) с 10, Ивет Лалова с 4 и Стюарт вече също с 4 пункта.

400 метра с препятствия - победителка Зузана Хейнова (Чехия) с 53.70 секунди

Зузана Хейнова гарнира световната си титла от Москва с изключително силно бягане и блестяща поредна победа над ямайката Калийси Спенсър.

Чехкинята не само надви съперничката си в спора за първото място, но и спря хронометрите на 53.70 секунди - с 0.04 по-бързо от досегашния рекорд в Стокхолм, поставен на 29-ти юли 2011-та година именно от Спенсър.

Ямайката се задоволи с второто място, а трета остана Далайла Мохамад от САЩ с 55.74 секунди.

Зузана Хейнова е убедителна лидерка в класирането след 15-ата си поредна победа през годината. Тя има 24 точки, а на втора позиция е британката Пери Шейкс-Драйтън с 6, следвана от американката Джорган Молин с 4.

3000 метра стипълчейз - победителка Месерет Дефар от Етиопия с 8:30.39 секунди

Световната шампионка от Москва Месерет Дефар не само спечели бягането на 3000 метра стипълчейз, но го направи с най-добро време в света през сезона. Тя имаше силна конкуренция до последните 30-ина метра в лицето на кенийката Мърси Чероно, която обаче остана втора с личен рекорд 8:31.23 и нетрадиционен финиш в 5-ти коридор.

Трета остана етиопката Сифан Хасан, а победата изкачи Дефар на второ място в диамантеното класиране с 6 точки. Лидерка с 8 е Тирунеш Дибаба (Етиопия), а на трета позиция е по-малката ѝ сестра - Гензебе Дибаба с 5.

800 метра - победителка Юнис Джепкоеч Сум (Кения) с 1:58.84 минути

Това бягане беше гвоздеят на програмата в Диамантената лига и то закри турнира заради участието на представителката на домакините и световна шампионка от Москва на 1500 метра Абеба Арегави.

Тя не можа да разгърне потенциала си и завърши шеста, а победителка стана изненадващата световна шампионка от Москва в дисциплината Сум. Тя остави зад себе си американката Алисия Монтаньо, докато на трета позиция финишира мароканката Малика Акакуи.

Лидерка в диамантеното класиране продължава да бъде Франсин Нийонсаба от Бурунди с 12 точки, следвана от Бренда Мартинес (САЩ) с 6. По 4 пункта имат Екатерина Пойстогова (Русия), Юнис Сум, Малика Акакуи и Джанет Джепкосгей (Кения).