Диамантена лига в Стокхолм - обзор, резултати, снимки (част 2)

12 „прясни" световни шампиони от първенството на планетата в Москва, което свърши преди 4 дни, участваха в последния 12-ти турнир от комерсиалните серии Диамантена лига в Стокхолм.

Надпреварата на Олимпийския стадион, който прие Игрите през далечната 1912-та година, беше последна преди двата финални турнира в Цюрих на 29-ти август и в Брюксел на 6-ти септември.

Въпреки че нямаше българско участие, нито пък беше уважено от краля на спринта Юсейн Болт, състезанието в Стокхолм предложи зрелище и драма на 13-те хиляди зрители по трибуните и милионите пред телевизионните екрани.

Sporta.bg ви представя обзор на развоя във всяка една от 16-те дисциплини, като сме разделили анализа на секторни и пистови.

Какво се случи на пистата на Олимпийския стадион в Стокхолм можете да разберете НА ТОЗИ ЛИНК.

В секторите нямаше място за много размествания спрямо Световното първенство в Москва, но шампионката в хвърлянето на копие Кристина Обергфьол беше победена от рускинята Мария Абакумова.

Хегемонката в тласкането на гюле Валъри Адамс отново записа впечатляваща победа, а смятаната за най-добра скачачка в света Ана Чичерова за втори пореден път отстъпи пред класата на световната шампионка Светлана Школина.

Също така броят на секторните дисциплини бе цели 7, което не се случва често в Диамантената лига.

Секторни дисциплини - мъже

Хвърляне на диск - победител Пьотър Малаховски (Полша) с 65.86 метра

Убедителният лидер в диамантената класация и сребърен медалист от Москва Пьотър Новаковски прати уреда си на 65.86 метра и беше напълно недостижим за конкуренцията. Най-силна тя бе в лицето на иранеца Ехсан Хадади, който хвърли диска на 63.64 и изпревари с 42 см за второто място германеца Мартин Виргих.

Махаловски води безкомпромисно с 14 точки, следван от световния шампион Роберт Хартинг (Германия) и естонеца Герд Кантер с по 8 пункта.

Дълъг скок - победител Александър Менков (Русия) с 8.18 метра

Световният шампион Александър Менков не само затвърди титлата си от Москва с победа, но и за пореден път се представи на убийствено ниво спрямо конкурентите си. Той записа с 12 см по-добър скок от представителя на ЮАР Годфри Хотсо Мокоена и увеличи значително преднината си на върха в диамантеното класиране.

Трети финишира испанецът Еузебио Касерес, който единствен имаше привилегията да скача при попътен вятър (макар и едва 0.1 м/сек) и регистрира точно 8 метра.

Менков е повече от сигурен победител с 18 точки на върха, следван от Дамар Форбс (Ямайка), Жинже Ли (Китай) и Грег Рутърфорд (Великобритания) с по 4 пункта.

Секторни дисциплини - жени

Троен скок - победителка Катерин Ибаргуен (Колумбия) с 14.61 метра

Световната шампионка от Москва Ибаргуен продължава да ниже победи в най-престижните турнири през сезона, като този път отказа съперничките си в самото начало с 14.40 от първи опит и 14.61 с последния си скок.

Украинката Олга Саладуха трябваше да се задоволи с второто място, като все пак премина границата от 14 метра - 14.07. Израилтянката Ана Княжева остана трета с 13.95 метра.

Ибаргуен е смразяваща лидерка с 20 точки в диамантеното класиране, следвана от Саладуха с 9, а Екатерина Конева (Русия) и Ана Княжева имат по 4.

Тласкане на гюле - победителка Валъри Адамс (Нова Зеландия) с 20.30 метра

И в този сектор хегемонът през 2013-та не срещна съпротива, като Адамс спечели първото място с великолепен резултат 20.30 метра няколко дни след световната си титла в Москва. Втора остана германката Кристина Шваниц с 19.26, а трета с 18.56 приключи американката Мишел Картър.

Адамс отново води убедително в диамантеното класиране с 16 точки, 4 повече от Шваниц и 10 повече от намиращата се на трето място Картър.

Овчарски скок - победителка Зилке Шпигелбург с 4.69 метра

Зилке Шпигелбург остана 4-та на Световното първенство в Москва, но днес в отсъствието на шампионката Елена Исинбаева се поздрави с прекрасен успех в Стокхолм и 4.69 преодоляни метра.

На втора позиция остана бронзовата медалистка от планетарния шампионат Ярисли Силва от Куба с 4.59, докато бразилката Фабиана Мурер се пребори с Дженифър Сур от САЩ (сребърна медалистка от Москва) за третото място.

И трите състезателки от 2-ро до 4-то място завършиха с 4.59, но броят на фауловете разпредели местата им.

Силва води убедително в диамантеното класиране с 13 точки, следвана вече от Шпигелбург с 9 и Сур със 7. Световната шампионка от Москва Елена Исинбаева има 4 пункта, но обяви, че няма да се състезава в близката 1 година.

Висок скок - победителка Светлана Школина (Русия) със 198 см

Световната шампионка от Москва Светлана Школина нанесе второ поредно директно поражение на сънародничката си и считана за по-сериозна фаворитка Ана Чичерова (на снимката). Руският дуел в Стокхолм приключи с преодоляни 198 см и от двете атлетки, но Школина се нуждаеше от по-малко опити, за да се извиси над гредата.

На трета позиция приключи друга рускиня - Мария Кучина, която завърши със 194 см.

Чичерова продължава да води в диамантената класация с 13 точки, но вече само с 1 аванс пред световната шампионка Школина. Трета е сребърната медалистка от Москва и от Лондон 2012 Бригита Барет (САЩ) със 7 точки.

Хвърляне на копие - победителка Мария Абакумова (Русия) с 68.59 метра

Този път, за разлика от Световното в Москва, Мария Абакумова не само победи в директен спор германката Кристина Обергфьол, но и с постижението си 68.59 метра подобри предишното най-добро хвърляне в Стокхолм - 67.92 на Трине Солберг-Хатестад (Норвегия) на 1-ви август 2000-ата година.

Световната шампионка Обергфьол трябваше да се задоволи с третото място с резултат 62.36 метра, но то ѝ беше напълно достатъчно, за да спечели диамантеното класиране. Иначе втора завърши друга германка - Линда Щал с 63.75 метра.

Притежателка на 1-каратовия диамант в дисциплината е Обергфьол с 21 точки пред Абакумова с 10 и сребърната медалистка от Москва Кимбърли Микъл (Австралия) с 6.