Детройт срази Отава и гони по петите лидера Питсбърг

Детройт Ред Уингс записаха 14-та победа през сезона в Националната хокейна лига на САЩ и Канада (НХЛ) и се доближиха на 3 точки до лидера в Атлантическата дивизия Питсбърг Пингуинс.

„Червените криле“ вече са с актив от 35 пункта и заемат втора позиция, но са с 2 мача повече от третия Тампа Бей Лайтнинг.

Детройт срази с 4:2 Отава Сенатърс като гост в един от трите мача рано тази сутрин в НХЛ. В другите две срещи също се получиха домакински загуби – Каролина Хъръкейнс отстъпи с 2:3 на Ванкувър Кенъкс, а Далас Старт бяха надвити със същия резултат от Едмънтън Ойлърс.

Даниел Алфредсон наказа бившия си тим Отава с гол на празна врата 63 секунди преди края на третата третина, с което прекърши надеждите на „сенаторите“ за обрат. Детройт поведе с 2:0 още в рамките на първата част с попадения на Йохан Францен и Дрю Милър, преди Кларк МакАртър да намали на 2:1.

Милър реализира втория си гол в мача и 4-ти за сезона във втората минута на втората част, а Мика Зибанежад се разписа за 3:2. Крайното 4:2 оформи Алфредсон на празна врата, след като вратарят Робин Ленер напусна поста си, за да може Отава да пуснат шести полеви играч в търсене на изравнително попадение.

Над 20 хиляди зрители в залата на Отава аплодираха на крака 40-годишния Алфредсон, който напусна „сенаторите“ преди началото на сезона в посока Детройт.

Ванкувър Кенъкс отчаяха Каролина с великолепна защита при числен пасив на ледената площадка и спечелиха визитата си на „ураганите“ с 3:2. Канадският тим бе допуснал 2 гола от положение „пауър-плей“ в предишния си двубой срещу Ню Йорк Рейнджърс, който загуби с 2:5, но срещу Каролина играчите на Джон Торторела показаха защо са най-добрият отбор в НХЛ, когато трябва да се защитават срещу съперник с повече полеви хокеисти на леда.

Раян Кеслър вкара 2 гола за успеха на Ванкувър, а един добави Том Сестито, докато Джордан Стаал и Нейтън Герб се разписаха за Каролина.

Едмънтън Ойлърс се нуждаеха от изпълнение на наказателни удари, за да победят с 3:2 домакина си Далас Старс. „Звездите“ на два пъти повеждаха в резултата с голове на Раян Гарбут, но Алес Хемски и Андрю Ферънс възстановяваха равенството.

Вратарят на Едмънтън Иля Бризгалов пък спаси два от трите наказателни удара, с което донесе едва 9-ия успех на тима си през сезона. Ойлърс продължават да са на последно място в Тихоокеанската дивизия със само 20 точки, като само Флорида Пентърс (19) и Бъфало Сейбърс (14) имат по-малък актив в цялата НХЛ.