ЦСКА приспа Славия с голове в началото и края

ЦСКА постигна важна победа при символичното си гостуване на Славия на стадиона в столичния квартал „Овча купел", след като спечели с 2:0, благодарение на гол на Лукаш Саша в 1-ата минута и на Михаил Венков в 90-ата.

„Армейците" успяха да запазят преднината си през целия мач, като домакините единствено в първите 20 минути на срещата упражниха сериозен натиск в търсене на изравняването. Здравко Лазаров беше най-опасният футболист в бяло и негов удар от статично положение в 10-ата минута срещна напречната греда, а малко по-късно той преодоля вратаря Томаш Черни, но защитник на ЦСКА изби топката от голлинията.

Възпитаниците на Стойчо Младенов играеха по-добре след почивката, но се отчетоха само с удар в гредата от страна на Иван Бандаловски. Все пак, нямаше напрежение за защитниците на гостите и те успяха да съхранят крехкия си аванс в резултата.

Михаил Венков пък се разписа в 90-ата минута, за да подпечата успеха на „армейците" - той бе точен с глава след изпълнение на ъглов удар и по прекрасен начин оформи крайното 0:2.

Така ЦСКА се изравнява с Литекс по точки, след като вече има 14 в актива си и заема 5-то място само заради по-слабата си голова разлика спрямо „оранжевите" (16:5 за ловчанлии и 13:5 за столичани). Славия пък вече е на шеста позиция с 13 пункта, като допусна второто поредно поражение от пряк противник за челните места - миналата седмица „белите" бяха разпиляни от Литекс с 5:0.

"Червените" изненадаха символичните си домакини още в 1-ата минута на срещата и поведе с ранното попадение на Лукаш Саша. Той получи кълбото на около 25 метра от голлинията, но реши да не разгръща атаката по фланга, а да стреля, с което изненада Георги Петков. Топката се удари в гредата и в гърба на стража на „белите", преди да се оплете в мрежата му - 0:1.

Серж Нюанджи, който за втори пореден път започва сред титулярите за ЦСКА, можеше набързо да покачи преднината на „армейците". Той обаче не можа да засече от чиста позиция прострелно центриране отляво и се размина с топката.

Славия не се стъписа след бързо получения гол и главно чрез Здравко Лазаров започна да упражнява натиск. Електричката първо нацели гредата от пряк свободен удар в 10-ата минута, а 5 по-късно предостави кълбото на Владислав Златинов в наказателното поле. Защитниците на ЦСКА обаче отразиха опасността и отнеха на бившия нападател на Пирин.

В 19-ата минута отново Лазаров внесе напрежение в пеналтерията на „червените", след като проби отдясно и дори успя да преодолее излезлия вратар Томаш Черни. Последвалият удар обаче не бе особено силен и бранител на гостите успя да изчисти от голлинията.

До края на полувремето обаче „белите" не създадоха повече проблеми за противника си, докато ЦСКА залагаше предимно на далечни изстрели - Тасио и Нюанджи обаче се оказаха с неточни мерници.

Антон Карачанаков този път не се отчете с опасни удари, а вместо това сервираше топката в наказателното поле за нападателите, но първо Апостол Попов с глава стреля неточно, а към края на полувремето Тасио се размина с топката пред вратата на Славия.

След почивката качеството на играта се понижи, но ЦСКА стоеше по-добре на терена и създаваше по-смислените атаки. Играта се накъса и често прехвърчаха искри между футболистите, като дори в 49-ата минута играчите на двата тима се скупчиха и започнаха да спорят след падане на Абел Анисе.

В 60-ата минута Стойчо Младенов имаше нов повод да протестира срещу отсъждане на главния рефер Калин Людмилов, след като Георги Петков изби с ръка извън наказателното поле удар на останалия сам срещу него Антон Карачанаков. Не последва санкция за вратаря на Славия, който вече имаше един жълт картон за бурно поведение.

В 68-ата минута „червените" нацелиха гредата чрез активния след почивката Иван Бандаловски - той направи един от типичните си мощни пробиви по дясното крило и реши да стреля от 15-ина метра, но нацели напречната греда.

Оттам нататък спиранията на играта зачестиха, а двата тима не се стараеха да организират повече акции към противниковата врата. Поведението на „белите" бе доста пасивно, въпреки че отстъпваха в резултата.

В 90-ата минута Бандаловски спечели корнер за гостите след поредния си опасен пробив отдясно, а при изпълнението му Михаил Венков засече топката отлично с глава и с красив удар я прати неспасяемо в мрежата на Георги Петков - 0:2.