ЦСКА – като „Титаник“

снимка: Булфото

Заместник изпълнителният директор на БФС Павел Колев сравни положението в ЦСКА с това в „Титаник“ на днешна пресконференция, на която още стана ясно, че от актива на клуба ще бъдат отнети 15 точки.

Той оприличи поведението на „червените“ преди загубата им на лиценз с това на Рейнджърс и поясни, че и двата клуба са се мислели за прекалено големи, че да потънат.

„Двата клуба ЦСКА и Реяйнджърс нямат сетива за промените в лицензирането, финансовия феърплей и се държат като Титаник. Местят столове по палубата, вместо да запушат пробойните.

Рейнджърс е с 135 милиона паунда задължение. Има изкупуване от фирма на членството на Рейнджърс и изкупуване на историята от същата фирма. Изкупуването е и активите, и с пасивите. Процесът трае изключително дълго. Преговорите с шотландската футболна федерация отнемат месеци.

Подписани са 10 споразумения между фирмата и федерацията. Фирмата Севко предоставя ясни документи за своята собственост, структура и бизнесплан, бюджет и други неща. Фирмата се задължава да изплати абсолютно всички задължения към футболното семейство. Това нещо тук не се случва.

Нищо такова не ни е предоставено за разглеждане. Фирмата Севко се съгласява с 12-месечно трансферно ембарго и всички глоби се поемат от тях. Тя се съгласява да уреди всички футболни задължения – клубове и асоциации“, добави Колев.

"Кажете ми какво е общото между Рейнджърс и ЦСКА? За да запази историята си, Рейнджърс трябва да изплати и дълговете си. Рейнджърс изплаща заплати през една вратичка, като това не са заплати, а заеми и така спестяват пари.

Този балон се спуква и данъчните служби завеждат дело срещу Рейнджърс за около 40 милиона паунда. Рейнджърс спечели първото дело, но има обжалване. Но това няма общо между задълженията на ЦСКА към НАП и тези. Заплати се плащат като заеми под формата на тръст, за да не се плащат данъци и осигуровки“, уточни Колев.