Чепаринов и Виденова водят в шампионата по шахмат в Панагюрище

На финалите за държавните индивидуални първенства по шахмат в Панагюрище се изиграха партиите от 9 кръг при мъжете и 7-мия кръг при жените.

Любителите на шахматната игра са свидетели на безапелационното превъзходство на лидерите в турнира - Иван Чепаринов и Ива Виденова.

С нови победи те попълниха точковия си актив - съответно срещу Петър Г. Арнаудов и Симонета Иванова. Представителят на ШК "Локомотив" Пловдив гросмайстор Иван Чепаринов, има 8 точки от девет възможни и е на точка и половина пред следващия го Красимир Русев (6,5 т.).

На практика може да се каже, че Иван Чепаринов е 76-тия шампион на България. На трето и четвърто място с по 6 точки са ГM Васил Спасов и ГМ Момчил Николов. Тези състезатели ще се борят в оставащите два кръга за разпределението на медалите в призовата тройка.

При жените грм (жени) Ива Виденова ( ШК "Локомотив - 2000" Пловдив) е със 100 - процентов резултат - 7 точки. Статистиците може би няма да намерят шампионат на страната, в който лидерката два кръга преди края да има пълен точков актив.

Най-интересното в ситуацията е, че има теоретическа възможност, при която Виденова да не се окичи със златния медал, въпреки че води с точка и половина пред втората във временното класиране Елица Раева (5,5 т).

В предпоследния кръг предстои директен двубой между Ива Виденова с белите и Елица Раева с черните. Този двубой ще предопредели изхода от интригата за шампионската титла.

В последния кръг Ива Виденова ще играе с черните срещу третата във временното класиране - Адриана Николова, която е с 4,5 точки. Голямата и преднина обаче я прави недостижима срещу всички останали съпернички в шампионата.