Челси отново е черна котка за Арсенал, Диего Коста разплака "Емиратс"

4152872

Арсенал сдаде първото място в Англия, след като падна вкъщи с 0:1 от Челси. Лондонското дерби започна кошмарно за домакините, които останаха рано-рано с човек по-малко. Пер Мертезакер видя червения цвят в ръката на Марк Клатънбърг заради нарушение срещу откъсващия се сам Диего Коста.

Фаулът обаче бе доста спорен, а повторенията показаха, че докосване на защитника не е имало и бразилецът с испански паспорт е симулирал.

Единственият гол в срещата бе отбелязан в 23-ата минута. Тогава Диего Коста отблизо не сгреши и разплака "Емиратс".

До края на мача домакините така и не съумяха да се окопитят и заслужено записаха нова загуба от градския си съперник.

Това бе 9-и пореден мач за първенство между двата тима, в който "артилеристите" не могат да се поздравят с победа.

След поражението Арсенал остана 3-и в класирането - с равни точки с Ман. Сити, но с по-лоша голова разлика.

Лидер е изненадата Лестър, който има 3 точки преднина пред своите преследвачи.

-Част от магията на супер дербито липсва. В последно време феновете бяха свикнали двубоят между лондонските съперници да не е само на терена, а и край резервните скамейки. Там непримиримите врагове Арсен Венгер и Жозе Моуриньо често приковаваха вниманието към себе си с думи, жестове и всевъзможни сценки.

Сега един от тях го няма - Специалния бе изритан от Челси и ще гледа мача от някоя топла страна, където събира тен.

Мосю Венгер обаче е на линия и ще опита да постигне първа победа над Челси за първенство от доста време насам. Домакините нямат успех в Премиершип над "сините" в последните 8 срещи.

-По същото време миналия сезон Челси имаше в актива си цели 27 точки повече от сегашните събрани от тях - едва 25 пункта.

-Двата тима започнаха предпазливо срещата пред пълните трибуни на "Емиратс". Все пак домакините са по-активни и създадоха първи суматоха пред една от двете врати.

-Гостите отговориха с първия точен изстрел, който вратарят Петер Чех нямаше проблем да избие в корнер.

10-а минута: Челси се ориентира по-адекватно в началните 10 минути и изглежда по-опасния отбор. Арсенал изпитва трудности да изнася топката и играчите на "артилеристите" рядко си подават точно повече от 2-3 пъти.

11-а минута: Оскар от Челси получи първия жълт картон в мача. Бразилецът влезе остро на шпагат в краката на противник и заслужено бе санкциониран.

4152868

15-а минута: Челси имаше чудесен шанс да поведе. Уилиан се оказа на 10 метра фронтално пред вратата с топката в крака, след като защитата на Арсенал се засуети. Халфът обаче отправи анемичен удар, който Чех успя да спаси.

18-а минута: Бранителят на Арсенал Пер Мертезакер бе изгонен от съдията Клатънбърг с директен червен картон. Немецът фаулира откъсващия се сам срещу вратата Диего Коста и това се оказа достатъчно за рефера да прати Мертезакер под душовете рано-рано.

-Арсенал имаше претенции за дузпа 10 секунди преди Мертезакер да бъде изгонен.

21-а минута: Таранът на Арсенал Оливие Жиру е сменен. Арсен Венгер пуска вместо него защитника Габриел, за да запълни празнинанта, оставена след изгонването на Пер Мертезакер. Жиру не остата никак доволен от решението на треньора да се лиши от него. Част от публиката също посрещна смяната с освирквания.

23-а минута: Гоооооол за Челси - 0:1:Диего Коста не сгреши и от 2 метра засече топката във вратата на домакините. Начо Монреал имаше нескопосана проява, която остави Диего Коста непокрит.

4152869

30-а минута: Челси е пълновластен господар на "Емиратс". Гостите владеят инициативата и натискат Арсенал. Домакините се опитват да се отърсят от шока, че са с човек по-малко, но засега това не се случва.

4152870

- Повторенията показват, че червеният картон за Пер Мертезакер е незаслужен. Защитникът не закача със шпагата си Диего Коста, но бразилецът с испански паспорт умело се свлече не земята и заблуди съдията, който беше изостанал и нямаше добра гледна точка към спорната ситуация.

35-а минута: Арсенал погледна по-смело към противниковата врата. "Артилеристите" успокоиха играта и почнаха да си подават по-точно коженото кълбо. На 2 пъти играчи на домакините се озоваха на добри позиции, но ударите им не притесниха стража на гостите - Тибо Куртоа.

-Арсенал определено се окопити. Подопечните на Арсен Венгер на няколко пъти се застояха продължително в половината на Челси. Гостите обаче отговориха с удар на Диего Коста, който намери топката плътно с глава след корнер и бе близо до това да удвои аванса на Челси.

-Лоран Кошчелни от Арсенал получи жълт картон за неспортменско влизане в краката на съперник.

45-минута: Уникален пропуск на Фламини, който можеше да изравни. Халфът се озова сам срещу Тибо Куртоа, без около него да има защитници на Челси. Той обаче сякаш се изненада от отличния шанс и не успя да укроти топката. Все пак отправи изстрел, който мина високо над горната рамка. Веднага след ситуацията бе даден край на първата част.

НА ПОЛУВРЕМЕТО - 0:1

47-а минута: Фламини видя жълтия картон в ръката на Марк Клатънбърг.

-Челси пробва да натисне домакините и окончателно да убие интригата.

Двата тима демонстрират вяла игра, която изобщо не оправдава очакванията за люто лондонско дерби. Бракът изобилства в подаванията и на Арсенал и на Челси. Напрежението е взело връх и няма футболист, който да опита да наруши скуката на "Емиратс" с някакво по-интересно или нестандартно отиграване.

4152871

57-а минута: Няколко поредни корнера за Челси. Гостите обаче не застрашиха вратата на Арсенал след тях.

58-а минута: Алексис Санчес се завръща в игра за Арсенал след излекувана контузия. Той замени Джоел Кембъл. Феновете на домакините посрещнаха Алексис с аплодисменти и въодушевление. Те очакват именно чилиецът да внесе свежест в играта на Арсенал.

60-а минута: Неманя Матич от гостите е декориран в жълто от рефера. Балканският исполин спря отличен рейд на Алексис Санчес с грубо препречване, което обаче бе оправдано от тактическа гледна точка. След изпълнението на фаула Арсенал не успя да застраши Челси.

64-а минута: Арсенал не се възползва от чудесна възможност за изравняване. Получи се страхотно разбъркване в самото вратарско поле на Челси. Няколко играчи на домакините опитаха удари, но те се отбиха в телата на защитници и гостите оцеляха.

- Диего Коста бе заменен от Лоик Реми

-Продължава безидейното представяне и от двата тима. Челси се насочи към това да брани преднината си, а Арсенал не може да стигне до чисто положение. "Артилеристите" са по-дейни, но контрите на гостите вещаят по-голяма опасност. Като цяло обаче няма ситуации за попадение.

72-а минута: Жълт картон получи и Джон-Оби Микел от Челси

80-а минута: Арсенал се блъска в стената от халфове и защитници на Челси. Домакините не съумяха да се възползват и от няколко статични ситуации, които се разкриха пред тях.

85-а минута: Корнер за "артилеристите". Поредно безумно изпълнение на статично положение от страна на Арсенал. След ъгловият удар се стигна и до опасен фаул за домакините. След центрирането Тибо Куртоа се извиси и хвана топката. Арсенал претендираше, че вратарят е действал непозволено и си е послужил с лакти. Съдията Марк Клатънбърг обаче остана безмълвен.

88-а минута: Шанс за Арсенал. Добър рейд на Кошчелни завърши с пас към наказателното поле, където обаче няколко футболисти на Арсенал се засуетиха и дори не се стигна до удар към стража на Челси.

- Арсенал се хвърли в отчаян натиск. Стихийността в атаките им обаче не носи реална заплаха за Челси.

90-а минута: Съдията назначи 5-минутно продължение на дербито. Арсенал натика Челси дълбоко в неговата половина и пробва да стигне до положение, което да раздели точките поравно. До такова обаче не се стига.

Преди мача

Арсенал преди кръга е на трета позиция в класирането с 44 точки – колкото има и Манчестър Сити, който вчера завърши 2:2 на гости на Уест Хам. „Артилеристите“ обаче могат отново да се изравнят по точки с лидера Лестър („лисиците“ сразиха в събота Стоук Сити с 3:0), ако спечелят дербито.

Челси е с 25 точки на 14-та позиция в таблицата и може да се изравни по актив с 13-ия Уест Бромич Албиън, ако нанесе второ поражение на лондонския си съперник в големия им дуел, при положение, че спечели предишния двубой на „Стамфорд Бридж“ с 2:0.

Съставите

Оливие Жиру води нападението на Арсенал, а зад гърба му ще действат Месут Йозил в средата и Тио Уолкот и Джоел Кембъл на двете крила. Аарън Рамзи и Матьо Фламини са двойката в средата на терена, докато защитата е изградена от Начо Монреал на левия бек, Лоран Косчелни и Пер Мертезакер в средата и Ектор Бейерин вдясно. Вратар е Петър Чех.

Обичайните заподозрени излизат на терена сред титулярите за Челси – на вратата е Тибо Куртоа, а пред него от ляво надясно са подредени Сесар Аспиликуета (мач номер 150 за Челси и номер 100 в първенството), Кюрт Зума, Джон Тери и Бранислав Иванович.

Джон-Оби Микел и Неманя Матич (мач номер 100 за Челси) са полузащитници, Франсеск Фабрегас е поставен пред тях в ролята на плеймейкър, а от двете му страни са Уилиан и Оскар, които ще подпомагат единствения чист нападател Диего Коста.