Челси оцеля в голова фиеста със Съндърланд

Челси победи Съндърланд с 4:3 в истински голов трилър на „Стейдъм ъф Лайт“ и постигна една от редките си победи далеч от Лондон в междинния 14-ти кръг на английската Висша лига.

Двубоят изненадващо се превърна в голова фиеста с привкус на драма, въпреки че статистически погледнато нищо не предвещаваше подобен вълнуващ развой. Само 7 от предишните 24 гола на Челси бяха отбелязани в гостуванията, а „черните котки“ бяха отборът с най-малко удари в очертанията на противниковата врата като цяло през сезона.

Американецът Джоузи Алтидор изведе Съндърланд напред в 14-ата минута, след като топката попадна в него щастливо. Андреа Досена изпълни слабо пряк свободен удар, но кълбото стигна до Алтидор и той го прати в мрежата на Петър Чех – 1:0.

Така американският нападател прекрати голова суша, продължаваща цели 1005 игрови минути в Премиършип.

Само 3 минути по-късно обаче Франк Лампард се разписа с глава, за да изравни резултата на 1:1, възползвайки се от отличен пробив и центриране на Еден Азар. В 36-ата минута белгийският ас на „сините“ ознаменува страхотната си игра с красив гол, за да осъществи пълния обрат още преди почивката – 1:2.

Азар си проправи път до ъгъла на наказателното поле, нагласи си топката на десния крак и с изстрел по земя не остави никакви шансове на вратаря Вито Маноне. В 50-ата минута обаче бившият защитник на Манчестър Юнайтед Джон О'Шей възстанови равенството 2:2, преди отново Азар да спаси Челси от поредна неволя при гостуване.

Белгиецът размени подавания с Лампард и от точката за дузпа простреля Маноне за втори път в срещата – 2:3. Автоголът на Фил Бардзли в 86-ата минута пък съвсем прекърши надеждите на домакините за ново изравняване на резултата, който набъбна на 2:4.

Бардзли обаче моментално поправи грешката си и още в следващата атака на Уест Бромич успя да отбележи, този път в правилната врата, за да оформи крайното 3:4. Финалните минути бяха обяснимо напрегнати, но до още по-сериозна драма не се стигна.

Челси продължава да се намира на второ място в класирането с актив от 30 точки, изоставайки с 4 от лидера Арсенал, който по същото време днес спечели рутинно с 2:0 като домакин на Хъл Сити.

Съндърланд остават на последната 20-та позиция в таблицата с едва 8 пункта.

Така страхотната серия на Жозе Моуриньо във Висшата лига през месец декември продължава – Специалния има вече 15 победи, 4 равенства и нито една загуба в първенството през този месец.

Благодарение на отличния си мач Азар вече има 6 гола от началото на сезона и се изравни по този показател с досегашния едноличен лидер при голмайсторите на Челси – Оскар, който пропусна двубоя срещу Съндърланд.

Нападателят Фернандо Торес отново бе предпочетен пред Демба Ба, въпреки че сенегалецът донесе победата над Саутхямптън с решителен гол в миналия кръг. Торес обаче отново не вкара и продължи негативната тенденция нито едно попадение на „сините“ далеч от Лондон през сезона да не се отбелязва от нападателите.