Хърватия за 4-ти път на Европейско първенство

Хърватия постигна голямата си цел и за четвърти път, откакто си извоюва независимост, ще участва на Европейско първенство. „Шахматистите", водени от Славен Билич, не допуснаха изненада в реванша срещу Турция на стадион „Максимир" в столицата Загреб и след равенство 0:0 напълно заслужено спечелиха промоции за Шампионата на Стария континент в Полша и Украйна догодина.

Kaкто е известно, първата среща бе завършила с категоричен успех на хърватите с 3:0, който се оказа повече от достатъчен за крайната им победа. За Турция утеха едва ли ще има след провалената кампания за Евро 2012, като се очаква съвсем скоро селекционерът Гуус Хидинк да подаде оставка, след като не можа да стане втория треньор, водил три национални отбора на европейски финали.

Така първенството през 2000-ата година в Белгия и Холандия остава единственото, на което Хърватия не участва. Полуфиналистът от миналия шампионат Турция пък не успя да запише името си сред финалистите за 4-ти път, след като вече го бе правил освен през 2008-ма, през 1996-та и 2000-ата.

Мачът започна много динамично и турците индикираха, че няма да се държат като обречени на терена в столицата Загреб. Още в 4-ата минута феновете на домакините изтръпнаха, защото „шахматистите" сякаш проспаха опасна ситуация пред вратата си - Исмаил Койбаши се възползва от многото пространство пред себе си и след като навлезе в наказателното поле, стреля по диагонала. Топката обаче стрещна далечната греда, а при добавката Колин Казъм-Ричардс направи непростим пропуск и прати кълбото право в тялото на падналия вратар Щипе Плетикоса.

Оттам нататък първите 20 минути от полувремето продължиха с териториално преимущество на гостите от Турция, но играчите на Хърватия пресираха своите опоненти и не им позволяваха отново да използват празни пространства по терена.

Постепенно с приближаването на почивката обаче сякаш ентусиазмът на възпитаниците на Гуус Хидинк се изпари и владението на топката се изравни. „Шахматистите" на свой ред опитаха няколко атаки и се случваше да има трима-четирима от тях в противниковото наказателно поле, без да се стига до опасен удар към Синан Болат, който бе заменил Волкан Демирел на вратата.

В 36-ата минута хърватите стигнаха до първото си истинско положение в срещата, след като само с два паса разцепиха отбраната на Турция, която отново демонстрира липса на синхрон. Страхотен пас по земя на Лука Модрич намери Ивица Олич на повече от 30 метра напред, като последвалият пас на нападателя стигна до Марио Манджукич. Шутът на острието на Волфсбург обаче премина над горната греда, с което добър шанс за гол бе пропилян.

До края на полувремето домакините създадоха още няколко поводи за смут в наказателното поле на Турция, но до гол не се стигна.

След почивката темпото на игра не се промени драстично, въпреки че гостите осъзнаха нуждата да поемат повече рискове, за да не обезсмислят съвсем второто полувреме. Хърватите обаче се защитаваха, сякаш животите им зависеха от това, като не допускаха пробойни в отбрана.

Контраатаките на „шахматистите" съдържаха потенциал за заплаха, макар защитниците в бяло да имаха числен превес в собствената си половина. Все пак, в някои отрязъци от двубоя не личеше кой отбор точно преследва задължителен гол.

В 67-ата минута Плетикоса обаче трябваше да се намесва решително, след като Хамит Алтънтоп пробва късмета си с шут от около 20 метра, но стражът на хърватите отклони топката над вратата. В ответната атака и Болат бе поставен пред предизвикателство, но с чудесен плонж спря летящото към долния му ляв ъгъл кълбо, което бе пратено от Иван Ракитич.

В 76-ата минута перфектна контраатака на „шахматистите" завърши с двойно подаване между Перишич и Прянич, като първият излезе очи в очи с вратаря на Турция, но бе притиснат от бранител на гостите и стреля встрани от гредата.

До края на срещата пак домакините бяха по-опасният отбор и техните акции обещаваха опасности за противниковата врата, но в крайна сметка резултатът остана непроменен - 0:0.