Бразилия не остави шанс на САЩ в Тълса

снимка: fivb.org

Световният шампион Бразилия увеличи шансовете на България да се класира за Финалната шестица в Лодз, след като срази домакина САЩ с 3:1 в Тълса и по този начин остави „янките" с 15 точки преди втория двубой от петия кръг в Световната лига.

В отделните части „кариоките" наложиха волята си след 25:21, 25:20, 21:25 и 25:19 за час и 52 минути в „Рейнолдс Сентър" и нанесоха четвърто поражение на олимпийския шампион от Пекин.

Топреализатор на двубоя стана Нери Тео Фабрицио Лопес с 24 точки, дошли след 20 атаки, три блокади и един ас. Жиба и Мурило Ендреш добавиха по 17 пункта за победителите, като капитанът наниза и три точки директно от сервис, което бе най-доброто постижение по този показател в срещата.

За домакините Уилям Приди бе най-резултатен с 15 точки, а другата звезда Клейтън Стенли се отчете с 13.

В другия мач от групата Полша спечели трудно срещу аутсайдера Пуерто Рико с 3:1 гейма в Плок.

Така „кариоките" са лидери с 24 точки, а на второ място вече е Полша с 15, колкото има и САЩ. Пуерто Рико продължава да регистрира единствено загуби в двубоите си и още няма актив.

„Направихме много непредизвикани грешки", сподели след мача капитанът на „янките" Приди. „Не можем да си го позволим срещу който и да е топ отбор в света."

„Много поздравления за бразилците", колегиално каза треньорът на САЩ Алън Найп. „Те спасиха много топки, играха стабилно и спечелиха много от разиграванията."

Първият гейм вървеше равностойно чак до 20:20, когато Мурило, Жиба и Лопес направиха последователни успешни забивки, с които не оставиха шанс на домакините да мечтаят за повеждане в резултата. Във втората част при 12:10 грешка от сервис на САЩ сякаш пречупи отбора и те допуснаха пасив от четири точки при последното техническо прекъсване, който в последствие набъбна до шест пункта при 20:14. Оттам нататък за опитните бразилци не бе трудно да затворят гейма и да излязат напред с 2:0.

В третия сет американците съумяха да поведат в началните минути с три точки, възползвайки се от неуспешни атаки на гостите. При 19:16 нападението на „селесао" отново се представи под нивото си и позволи на „янките" да се откъснат с още един пункт. Благодарение на добрата си игра на блокада в гейма и четирите отбелязани точки, САЩ намали изоставането си и върна интригата в мача - 2:1.

Последният сет не предложи на публиката очакваната оспорвана битка, след като Бразилия от самото начало показа, че няма да остави победата да се изплъзне и поведе набързо с 16:12. Авансът се оказа достатъчен за спокойното завършване на мача в полза на възпитаниците на Бернардо Резенде.