Куба пречупи Франция в тайбрека в Париж

снимка: fivb.org

Куба извоюва шестата си победа в Световната лига и продължава да дава заявка за участие във Финалата шестица в Лодз. Възпитаниците на Орландо Самуелс надиграха Франция в Париж с 3:2 гейма след страхотно зрелище, продължило два часа и десет минути.

Домакините поведоха с 25:21, но кубинците бързо изравниха след 25:22. Последва нов успех за „петлите" с 25:21, но и гостите повториха постижението си от втория гейм и след 25:22 си спечелиха правото да играят тайбрек. В него Вилфредо Леон и компания дори стигнаха до успеха с 15:12 и добавиха нови две точки към актива си.

Така Куба вече има 17 пункта на второто място в Група D и изостава с пет от лидера Италия. Франция остава на последната позиция, но вече има пет точки, докато Корея е на трета с 10.

Топреализатор на мача очаквано стана Вилфредо Леон с 27 точки, а Хенри Бел допринесе с цели 25 за победителите. Антонин Рузие отново бе над всички за „петлите", но неговите 23 точки стигнаха само за тайбрек. Самуел Туя направи добро впечатление с играта си за домакините със своите 15 пункта.

Големият брой грешки - цели 32 за Франция срещу само 21 за Куба, дадоха негативно отражение на представянето на възпитаниците на Филип Блан, които водеха с 15:10 в първия гейм и не допуснаха обрат в края за 1:0. Последваха силни минути за играчите на Орландо Самуелс и те изравниха на 1:1 след много напрегнати разигравания в заключителната част.

Франция продължи да се представя стабилно в началото на сетовете и отново не допусна добрия старт да бъде заличен в края - Рузие и Туя изнесоха тежестта на гейма в полза на домакините, които поведоха с 2:1. Многото грешки на „петлите" в четвъртата част, комбинирани с изключителната игра на Леон и Бел, вкараха мача в решителен тайбрек.

Домакините се виждаха победители, след като поведоха с 5:3 и 11:10, но неочаквана грешка на най-добрия в мача Рузие даде шанс на Куба да се откъсне в резултата. Водени от младия Леон, кубинците не пропуснаха възможността да спечелят и разстроиха френската публика след 12:15.