Борусия Мьонхенгладбах смълча "Бай Арена"

Борусия Мьонхенгладбах победи Байер Леверкузен с 2:1 в изключително интересен и драматичен мач от 26-тия кръг на Бунделигата.

На своя стадион „аспирините" имаха инициативата през по-голямата част на срещата и създадоха повече положения от своите гости, но се оказаха по-малко ефективни. За тима воден от Люсиен Фавр попаденията отбелязаха Марко Ройс и Игор Де Камагро, съответно в началото и в самия край на срещата. За домакините едно попадение върна Щефан Кислинг в 75-тата минута.

За Борусия това бе първа победа след три грешни стъпки в борбата за третото място в Германия, докато за Леверкузен това е втора поредна загуба, след успеха срещу Байерн Мюнхен преди две седмици.

Още в 7-та минута гостите излязоха напред. Марко Ройс овладя дълго подаване ба Хуан Аранго, нахлу в наказателното поле отляво и заби топката в десния ъгъл на вратата пазена от Бернд Лено.

В 15-тата минута първо Ройс, а след това и Майк Ханке стреляха опасно към вратата на домакините, но в първия случай Лено се намеси добре, а изстрелът на Ханке излезе в аут.

Въпреки че Леверкузен бе по-активният отбор преди почивката, „аспирините" не успяха да изравнят резултата.

В 26-тата минута Ренато Аугусто асистира на Михал Кадлец, който стреля от дистанция, но Марк-Андре тер Щеген се намеси компетентно.

След малко повече от половин час игра Леверкузен получи правото да изпълни пряк свободен удар, но шутът на Кадлец профуча над вратата на гостите.

До края на полувремето Ренато Аугусто и Андре Шюрле също опитаха да притеснят гостите, а в последната минута на първата част два последователни удара на Кадлец не намериха целта.

През втората част домакините продължиха да търсят по-упорито гола.

В 54-тата минута обаче Борусия Мьонхенгладбах можеше да стигне до второ попадение. Май Ханке с глава обаче стреля над врата на на Лено.

Две минути по-късно и Кадлец стреля опасно с глава след центриране от ъглов удар, но също не бе точен. Малко по-късно и Щефан Кислинг изпробва своя мерник от разстояние, но не точно.

В следващата атака за отбора на Борусия Мьонхенгладбах всичко можеше да приключи, след като Марко Ройс излезе сам срещу Бернд Лено, но стражът на домакините демонстрира отлична концентрация и рефлекс, разгадавайки опита на нападателя да го прехвърли и спаси.

Байер отговори със страхотен удар на Андре Шюрле, който мина на сантиметри над противниковата врата.

В 75-тата минута натискът на домакините даде резултат. Удар на Дани Да Коща бе спасен бе избит в корнер от Щеген. При центрирането вратарят първоначално спаси изстрел с клава на футболист на домакините, но при последвалата суматоха в наказателното поле най-съобразителен се оказа Щефан Кисилнг, който взриви трибуните на „Бай Арена".

И двата тима обаче не се отказаха да търсят победата.

В 83-тата минута Кислинг засече с глава едно центриране пред опразнената от Щеген врата, но топката не навести мрежата. Две минути по-късно изстрел на Кадлец с глава за малко не донесе второ попадение за „аспирните". Марко Ройс, Мартин Щранцл и Игор Де Камарго пък пропуснаха пред Лено.

И когато изглеждаше, че точки ще бъдат поделени Марко Ройс показа защо е един от най-добрите футболисти в Бундеслигата в момента. Националът проби в полето на Леверкузен, преодоля защитниците на домакините и изведе Де Камарго сам срещу Бернд Лено. За белгиецът остана само да преодолее стражът и да донесе трите точки за момчетата на Люсиен Фавр.

С трите точки Борусия Мьонхенгладбах запазва третото място и все по уверено гледа към участие в квалификациите на Шампионската лига. Макар и с мач в повече, в момента тимът има равен брой точки с втория Байерн Мюнхен и четири повече от Шалке 04.

Поражението съвсем намали шансовете на Байер Леверкузен за участие в Лигата на богатите. Момчетата на Робин Дут все пак запазиха петата позиция и са на точка пред Вердер Бремен, който загуби с 0:1 от Борусия Дортмунд, но изостават на 11 пункта от третото място.