Борислав Михайлов посети Турция и говори за уредените мачове

снимка: Булфото

Президентът на Българския футболен съюз (БФС) Борислав Михайлов посети Турция в качеството си на член на изпълкома на УЕФА и участва в работна среща, посветена на борбата срещу нелегалните залагания и корупцията във футбола.

 

Както е известно, турският футбол пострада изключително много през лятото от уредени мачове, като в този скандал десетки хора попаднаха под ударите на правосъдието и влязоха в затвора, включително и Азиз Йълдъръм- влиятелен бизнесмен и президент от дълги години на местния гранд Фенербахче.

 

След края на срещата Михайлов даде пресконсференция за медиите в страната и специални интервюта за няколко издания, сред които Милиет и Енсон Хабер. Борислав Михайлов заяви, че УЕФА следи много внимателно всички сигнали и твърдения за уредени мачове в цяла Европа.

 

"Решенията, които се взеха в турския футбол може и да осакатиха някои отбори откъм ръководство, треньори или кадри, но единствено това е пътят да се върви напред. Знаем, че е много трудно да се докаже подобно твърдение, че този или онзи мач е уреден.

 

Но ние не можем да реагираме, ако няма доказателства и компетентните органи не се ангажират", заяви Борислав Михайлов. "Но всякакви сигнали от този род не могат да бъдат пренебрегнати. УЕФА е ангажирана с изключително задълбочена и сериозна работа в борбата срещу уреждането на мачове.

 

Всички федерации, които се ръководят от правилата на УЕФА, трябва да вземат примера ни и да действат по съответния начин".

 

Той обаче призова и за по-активна роля на държавата в битката с мачовете, които са манипулирани в полза на тотализатори и букмейкъри.

 

"Това трябва да е така, защото държавата може да използва инструменти на най-високо ниво. Защото ние имаме ограничен достъп като федерации".

 

Президентът на БФС призова и журналистите в южната ни съседка за помощ, пояснява БТА.

 

"Ако вие имате някакви доказателства, можете да се свържете с нас като ръководители и наистина ще бъдете от помощ за футбола. Няма смисъл само да се критикува федерацията, че тя нищо не прави".

 

Има и някои законови пречки, които ограничават борбата, добави той. Това са законите за запазване на огласяването на на лични данни, а също така и Закон за хазарта, регулиращ проблема.

 

"За съжаление, тези негативни промени значително увредиха репутацията на футбола. За няколко часа буквално от въздуха човек може да генерира пари, ако е част от такава схема. Нашата задача е да се борим срещу тях, доколкото бихме могли", каза той и допълни, че се надява поне в Европа да бъде въведено ограничение.

 

"Очевидно е, че на азиатския континент не е възможно да го спрем този процес. Въпреки това, бихме могли да направим нещо на европейско ниво. За това, трябва да помогнем в уреждането на правната система.

 

"За щастие през цялата ми кариера съм играл за отбори, които са имали винаги високи цели. Същото беше и в нашия национален отбор тогава. Но тогава този проблем не беше толкова болезнен. Експлозията на залаганията в Интернет обаче промени всичко в последните години".

 

Той похвали Турция за участието на държавата в борбата с този негативен момент от развитието на футбола. Михайлов заяви, че е много добре запознат с развитието на турския футбол където през годините много българи са продължавали кариерата си.

 

"Турция е похарчила огромни суми пари, за да инвестира във футболаната си инфраструктура. Ето защо футболът в Турция се превърна в сериозна инвестиция. Успехите са дължат на това".

 

Местните журналисти обаче явно бяха разочаровани от провала на националния им отбор в битката за Евро 2012.

 

Той обаче ги окуражи: "Аз все още виждам много светло бъдеще на турския футбол", заяви Михайлов.