Българският антидопингов център ще започне работа през октомври или ноември месец, каза депутатът от ГЕРБ Румен Стоилов по време на дискусията по промените в Закона за физическото възпитание и спорта.
Парламентът прие на първо четене промени в закона, внесени от Министерския съвет. За проекта гласуваха 84, против бяха 14 народни представители, а 20 се въздържаха.
Стоилов уточни, че до момента за изграждането на центъра са ползвани около 8 млн. лева, като най-скъпа е била апаратурата. С предлагания законопроект се прецизира и допълва законовата уредба, свързана с дейността на Антидопинговия център, като се регламентират статута и функциите му, информира БТА.
Центърът ще е национален орган за допингов контрол и второстепенен разпоредител с бюджетни кредити. Променят се административно-наказателните разпоредби, регламентиращи нарушенията на антидопинговите правила и съответните им наказания.
Регламентират се облекчени условия и ред за спортните организации при предоставянето им за ползване на спортните обекти и съоръжения и обекти за социален туризъм - държавна и общинска собственост. Те ще могат да ползват обектите както чрез отдаването им под наем (пряко или чрез конкурс), така и чрез учредяване право на ползване върху тях.
Предоставя се възможност по същите условия и ред право на ползване да може да се учредява и в полза на туристически дружества върху обекти за социален туризъм. Предлага се да отпадне задължението на министъра на физическото възпитание и спорта да утвърждава правилниците на спортните федерации.
МФВС ще отделя средства за застраховане на спортистите при травми или смърт по време на спортната им подготовката и участие в олимпийски игри, световни и европейски първенства. Ивелин Николов от Коалиция за България обясни, че включването в закона на социалния туризъм, означава, че хижите ще се предоставят на частни фирми.
Според Веселин Методиев /Синята коалиция/ с предлаганите промени се намаляват отговорностите на министъра на спорта. Той попита защо тогава имаме нужда от министър. Станислав Станилов /Атака/ попита защо спортни имоти ще се дават без търг и конкурс за 20 години. Румен Стоилов от ГЕРБ посочи, че ако такъв закон е имало преди 8 и 10 години, когато икономическата обстановка е била по-добра, днес резултатите в спорта са щели да бъдат много по-различни.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ