България разгромена за довиждане в Световната лига

снимка: fivb.org

България регистрира в 11-а загуба в тазгодишното издание на Световната лига, след като пред около 7000 души в зала „Арена Армеец“ родните представители бяха тотално надиграни от Русия с 0:3 (14:25, 17:;25,

За разлика от вчерашния мач, момчетата на Найден Найденов не показаха нищо, особено в нападение, като Николай Пенчев (15 точки снощи) беше спрян от руския блок, а слаби мачове записаха и Цветан Соколов, и Валентин Братоев.

От своя страна, Русия отново заложи на силен сервис (9 аса) и феноменална атака, която през целия двубой запази над 50% успеваемост. Благодарение на победата си Русия се класира за финалите на лигата във Флоренция, където ще защитават титлата си.

С този мач завършва и най-тежкият цикъл в българския волейбол през последното десетилетие, след като „лъвовете“ записаха най-слабото си представяне в Световната лига, отчитайки се само с една победа, независимо че отборът попадна в най-тежкия поток с отборите на Русия, Сърбия и САЩ.

Също така националите бяха напуснати от селекционера Камило Плачи и в двата мача срещу Русия бяха водени от Найден Найденов. В следващите седмици пък трябва да се определи нов треньор на отбора, който да води подготовката за Световното първенство.

Шампионатът на планетата почва на 30-и август и се провежда в Полша.

На пръв поглед България влезе по-добре в мача, след като Бирюков сбърка и Братоев направи блокада за 2:0 в полза на „лъвовете“. След това обаче на терена в „Арена Армеец“ имаше само един отбор и това беше този на Русия.

Павлов и Мусерский поведоха своите към 8-3 преди техническата пауза, а след това резултатът в полза на Русия продължи да расте. Соколов и Георгиев бяха неузнаваеми в нападение, докато посрещането на България беше разбито тотално от Сборная. Така се стигна до 21:12, а след нови силни изяви на Бирюков геймът беше затворен на 14 – 0:1 за Русия.

Началото на втория гейм беше много изравнено, като Соколов и компания дори поведоха при първата техническа пауза с 8:7 след силни игри на българските волейболисти най-вече в защита. Геймът обаче беше изравнен последно за 10:10, след което последваха две грешки на Братоев и Соколов.

Така почна серията на Русия, която приключи при 16:12 при втората теехническа пауза, а на терена вече беше Златан Йорданов, заменил слабия в мача Братоев. Промените на Найден Найденов обаче не дадоха резултат, атаката на отбора продължи да бележи спадове и логично се стигна до 25:17 в полза на Русия и 0:2.

В заключителната част на терена не се промени нищо, като България отново се задържа в гейма до първата техническа пауза (6:8), но след това Павлов и Мусерский отново разбиха посрещането на „лъвовете“ и спечелиха частта с 15:25.