България продължава без загуба след битка и 0:0 в Чехия (ВИДЕО и СНИМКИ)

Отборите на България и Чехия завършиха наравно 0:0 на стадион "Дженерали Арена" в чешката столица Прага. "Лъвовете" изиграха поредния си силен мач от световните квалификации и показаха, че този отбор има бъдеще. Възпитаниците на Любо Пенев продължават без загуба и заемат втората позиция в група B с актив от 6 точки.

Българите стояха абсолютно равностойно на съперника, който участва през това лято на ¼ финалите на Евро 2012. България показа много стабилна игра, като не допускаше грешки и играеше агресивно.

За това говори и фактът, че чехите почти нямаха чисти голови положения в мача освен една грешка на Михайлов и далечен удар на Дерида. Българите обаче се защитаваха умело и пробваха всяка добра възможност за контраатака.

В последните минути на мача чехите натиснаха за да търсят победата, докато "трикольорите" се прибраха малко повече и това създаде предпоставки за опасности. Тогава се наложи на Иван Иванов да избие топката от голлинията.

Най-добрата възможност за България в мача се откри пред Георги Миланов, който засече с глава центриране на Манолев в 57-та минута, но топката мина близо до страничната греда. Преди това в последната минута на първото полувреме при едно центриране Бодуров продължи топката към далчената греда, където Манолев се размина с нея.

Любо Пенев направи две промени в състава на България в сравнение от мача с Дания. Нападателят Димитър Рангелов не взе участие в двубоя, като Ивелин Попов започна като централен нападател, а Станислав Манолев и Георги Миланов му помагаха в предни позиции.

В халфовата линия се завърна Светослав Дяков, който оперираше в центъра заедно с Влади Гаджев и Георги Илиев. В защитата имаше само една промяна като Петър Занев започна титуляр отляво след като Веско Минев и Иван Бандаловски бяха наказани. Иван Иванов и Николай Бодуров оформиха двойката централни защитници, а Йордан Минев зае типичната си позиция на десния бек. На вратата естествено бе Николай Михайлов. Чехите играха със същия съствав, който победи Малта с 3:1 преди няколко дена.

Още в 15-та секунда Манолев пробва удар от 20-ина метра, който излезе в аут. В началните минути нашите изглеждаха много концентрирани в защита и много бързи в атака.

Първата сериозна опасност дойде в 9-та минута, когато Ники Михайлов трябваше да се намесва. Чехите комбинираха много добре отдясно и Ирачек бутна топката към наказателното поле. Там Михайлов успя да я засече леко с ръка и тя не стигна до нападателите на Чехия.

В 12-та минута Георги Илиев отправи втория удар за България, който обаче бе неточен. В 16-та минута Минев излезе на добра позиция и центрира опасно в малкото наказателно поле, където защитник на Чехия изби топката от главата на Попов.

Малко след това Светослав Дяков получи жълт картон. Българските фенове по трибуните на "Дженерали Арена" в тези минути скандираха името на Стилиян Петров.

Малко по-късно съдията показа втори жълт картон за България след като санкциониран беше Георги Илиев. В 36-та минута при едно съпрокосновение между Петър Занев и Селасие, българина получи някакво разтежение, но остана на терена. В 40-та минута се получи второто сериозно положение за Чехия. Ирачек стреля с глава след центриране от корнер, но топката мина на два метра встрани от вратата.

Минута по-късно Занев напусна терена и бе заменен от Илия Миланов. В 44-та минута дойде най-чистото положение за България, за съжаление пропуснато от "трикольорите". Бодуров засече топката след центриране към далчената греда, но там Манолев се размина на сантиметри от кълбото.

В 48-та минута Ирачек отправи първия точен удар във вратата, но твърде слабо и без проблеми за Ники Михайлов. В 51-та минута България отново имаше много добър шанс да открие резултата. Иван Иванов игра с глава след центриране от корнер, като топката попадна в Ивелин Попов, който бе почти залепен за Петър Чех, но бе и в засада.

Шест минути по-късно Георги Миланов пропусна най-доброто положение за България в мача. След много добра българска атака Манолев центрира в наказателното поле, където Георги Миланов засече с глава топката, която мина на сантиметри от вратата.

В 61-та минута на терена се появи Валери Божинов, който замени Владимир Гаджев. В 70-та минута Иван Иванов изчисти топката от голлинията. Ники Михайлов изпусна топката при едно центриране, където останаха съмнения за нарушение, но Сивок игра с глава и само намесата на Иванов спаси България в този момент.

След това българския защитник получи и жълт картон заради оспорване на съдийско решение. Натискът на чехите се засили и влезлият като резерва Дарида пробва много опасен удар от 20-ина метра, но Михайлов изби в корнер. След центрирането от ъгловия удар се получи суматоха в наказателното поле, но отново Михайлов реагира добре. 15 минути преди края на мача Пенев направи и третата си смяна като извади Ивелин Попов и пусна на негово място Александър Тонев.

В последните минути натискът на домакините се засили. Ирачек стреля опасно, но Ники Михайлов се намеси. В тези заключителни минути защитата ни започна да допуска повече грешки, което доведе до опасности пред Михайлов. Въпреки това до гол не се стигна и България остава без загуба в квалификациите.