България на Световни първенства (I-ва част)

снимка: bfunion.bg

Sporta.bgви представи най-интересните факти около историята на световните първенства.

Сега ще ви запознаем и с българското участие на мондиали. Няма човек, който да не помни или да не му е разказвано за митичното американско лято на 1994-та година. Тази година се навършват точно 20 години от най-големия български футболен успех.

България се е класирала седем път на Световно първенство. В първата част от нашия материал ще видите всичко за първите четири последователни класирания на „лъвовете“ в Чили 1962, Англия 1966, Мексико 1970 и Германия 1974.

България прави своя официален дебют в световните квалификации за второто световно първенство през 1934-та година, но опитът е неуспешен. Българският футбол изостава в годините преди втората световна война и малко след нея.

Постепенно след втората световна война в България се оформя първенство и има няколко отбора, които практикуват сериозно този спорт. Новите спортни бази и чужди треньори (най-вече от комунистическия блок) вдигат нивото на футбола в България.

По този начин България успява да се класира на четири последователни шампионата, въпреки, че не впечатлява в никой от тях. Само за сравнение тогава са се класирали само 16 отбора (днес са 32) на световно първенство, но въпреки това ние сме били сред най-добри 16 на планетата

Първият успех на България е третото място на олимпийските игри в Австралия 1956.

Мондиал 1962 – Началото

България се класира за първото си световно първенство през 1962-ра година в Чили. Квалификациите са ужасно драматични като България изхвърля третата сила в света от Мондиал 1958 – Франция.

„Лъвовете“ и Франция завършват с равен брой точки в групата (третия отбор в групата е Финландия). Това означава, че трябва да играем бараж с Франция, който печелим с 1:0 след попадение на Димитър Якимов. Двубоят се състои на легендарния стадион „Сан Сиро“в Милано пред близо 40 хиляди зрители, от които почти всички са французи.

България попада в трудна група с отборите на Унгария, Англия и Аржентина. Унгарците вече са напуснати от големите звезди Пушкаш и Кошиц, но Флориан Алберт и компания все още имат боеспособен тим. Трите двубоя на България се играят на „Ещадио Ел Тениенте“ в Ранкагуа.

България губи първия си мач на световните мондиали от Аржентина с минималното 0:1. Единственият гол бележи Ектор Факундо в 4-та минута. Това е и първият гол на това световно първенство. Южноамериканците ни изненадват с много грубата си игра заради което имаме поне двама контузени след първия мач. Това са атакуващите футболисти Диев и Илиев.

На тяхно място срещу Унгария излизат Георги Аспарухов и Георги Соколов. България губи катастрофално с 6:1. 19-годишният Аспарухов обаче бележи първия гол на България на световно по футбол. Интересното е, че Георги Аспарухов е най-младият на Мондиал 1962. Мачът започва вихрено и за 12 минути Унгария води с 4:0 след два гола на Флориан Алберт.

Последният мач на България е срещу надъхания отбор на Англия, който има една победа в групите и се нуждае от равен за да премине напред. България печели първата си точка на Мондиал след 0:0, а Гунди нацелва гредата. Като цяло българския отбор е изпълнил целта си като се е класирал за световното и затова мотивацията не е толкова силна по време на турнира в Чили.

4091996

Отбор на България през 1964г: Г. Найденов, Т. Диев, Г. Аспарухов, Г. Соколов, И. Вуцов, Н. Ковачев, Ст. Абаджиев, И. Колев, В. Методиев, Ст. Китов, Хр. Илиев

Мондиал 1966 - "Групата на смъртта"

България се води от известния чешки треньор Рудолф Витлачил (спечелил второ място с Чехословакия на Мондиал 1962). „Лъвовете“ отново трябва да играят бараж със силния отбор на Белгия във Флоренция през 1965-та година.

4091995

Футболистите, които печелят "Флорентинската епопея на 29 декември 1965г.:  Г. Найденов, Б. Гаганелов, И. Вуцов, Ст. Абаджиев, Д. Желев, Ал. Шаламанов (изправени); Д. Якимов, Г. Аспарухов, И. Колев, Д. Ларгов, П. Жеков (клекнали)

Витлачил връща някои ветерани за баража и печелим с 2:1 след два гола на Гунди, а мача е определен за „Флорентинската епопея“. Тогава Гунди става номер 8 в битката за футболист номер 1 на Европа.

България попада в ужасната група с отборите на Бразилия, Португалия и Унгария. Бразилия е шампион на последните две първенства и иска да спечели трета поредна титла начело с легендата Пеле.

Отборът на Португалия е може би най-силния играл някога на световни първенства. Бенфика е господар на Европа в две поредни години, а Еузебио е единственият футболист, който се доближава и може да бъде сравняван с Пеле. Българите пазят и ужасни спомени от Унгария, която е много голяма класа по това време.

В първият мач България пада от световния шампион Бразилия с голове на двете легенди Гаринча и Пеле, а двубоят се играе на „Гудисън Парк“ в Ливърпул. Пеле открива от пряк свободен удар, а нашите вече имат два удара към вратата дело на Гунди. Няколко момента остават емблематични в този мач.

България играе почти като равен с равен, но това е и най-добрия ни мач. Бразилия не е същия колектив. Жечев пази персонално Пеле, като някои определят играта му за по-груба. Пеле се контузва и пропуска турнира, но след мача с Португалия. Някои медии обвиняват българите, че са контузили Пеле.

Вторият голям момент, когато в центъра на терена Димитър Якимов взима топката и обикаля елегантно около Гаринча, който е смятан за на-виртуозния техничар с топка в крака. Малко след това обаче Гаринча забива страхотен гол от пряк свободен удар, който е последен за големия бразилец с националната фланелка. Така България губи в равностоен мач след две статични положения, а медиите в Англия отдават заслуженото на Аспарухов и Якимов.

Вторият мач на България е срещу фаворита Португалия, който вече е спечелил срещу Унгария. Българите имат илюзии, че ще могат да се справят срещу този съперник, но това е най-слабия им мач. Той се играе на митичния „Олд Трафорд“ в Манчестър Още в 17-та минута Иван Вуцов си забива хубав автогол след центриране. Еузебио взима нещата в своите ръце и малко по-късно се разписва, а крайното 3:0 оформя нападателя Торес след грешка в нашата защита.

България излиза срещу Унгария, които вече са победили Бразилия с 3:1. Срещата на „Олд Трафорд“ започва страхотно за нас и отново Гунди извежда България напред още в 15-та минута. Така той става единственият българин с голове на световни първенства, забил първите два гола.

България държи инициативата в мача, но автогол на Давидов в края на полувремето изравнява резултата. България получава два гола от свои футболисти – рекорд на Мондиала. След автогола българите са объркани и допускат още два гола и отпадат безславно от Мондиал 1966. Тогава от бившото БФС отчитат големите пропуски на разузнаването ни. Нашите са очаквали Бразилия да бъде най-сериозния отбор в групата и да се надяваме на нещо срещу Португалия и Унгария. Точно обратното се случва. Бразилия е слаба и отпада в групите заедно с България.

Мондиал 1970 - България е футболна сила, но продължава с грешките

България играе 1/4 финал за европейско първенство през 1968-ма година и пада от бъдещия шампион Италия. След това „лъвовете“ се класират без баражи за първи път на световно първенство след квалификации с отборите на Холандия, Полша и Люксембург. Няма как да споменем и контролата на националите ни през декември 1968-ма година, когато правим 1:1 срещу световния шампион Англия на неговия стадион „Уембли“. Голът на Георги Аспарухов, който преминава сам с топката от центъра на терена, впечатлява и до днес, а нападателят става трансферна цел на Милан.

4091993

България пада в групата с отборите на ФРГ, Перу и Мароко. Нагласите са, че отбора на Мароко е аутсайдер и България ще трябва да се бори с Перу за място в следващата фаза в турнира.Определено това е най-силният отбор на България с опитните вече Аспарухов, Якимов, Дерменджиев, Пенев, Жечев,Петър Жеков, Начко Михайлов и младия Христо Бонев.

Този път националите отиват на турне в Латинска Америка и разузнават своите съперници предварително. Настроението е България е огромно и всички очакват подвиг или най-малкото първа победа. Двубоят с Перу обаче ще остане в историята като най-злощастната ни загуба на световно първенство. Двубоят се играе на паметната за всички българи дата 2 юни. Нещо ужасно се случва два дена по-рано - жестоко земетресение в Перу, при което загиват близо 75 хиляди души.

Никой от отбора в Перу не знае дали няма роднини между жертвите. Такива трагедии обикновено действа мобилизиращо в отборните спортове и особено за колектива. Срещата започва в бавно темпо и Динко Дерменжиев (роденна същия ден - 2 юни) открива резултата в 13-та минута. Това е първият гол на Мондиал 1970 в Мексико. Пет минути след началото на втората част Христо Бонев бележи втори гол за България след пряк свободен удар. В този момент мачовете вече се предават по телевизия и цяла България е затаила дъх в очакване на първа победа на Мондиалите.

Началото на края обаче започва само минута по-късно. Тогава Галярдо намалява резултата. Само пет минути по-късно Чомпитас възстановява равенството. Психологически срив в отбора кара футболистите да правят ужасно много грешки и да са много разколебани. Това дава още повече кураж на „инките“ , които правят пълен обрат с 2:3 след като Кубиляс минава през цялата ни защита. Този мач остава трайна следа както в Перу, така и в България.

Победата на перуанците е победа на отборния дух през второто полувреме. Тяхната игра тогава е определена за една от най-добрите на първенството. Разочарованието в България е огромно.

Идва мачът с ФРГ, където започваме страхотно и Никодимов бележи за 1:0. Следва пълен обрат и хеттрик на Герд Мюлер, Либуда и Уве Зелер добавят по един гол. Тодор Колев бележи в последната минута за крайното 2:5.

Мачът с Мароко се очертава като спасител за националите, които ако постигнат една победа ще измият срама. България повежда и в третия си мач на Мондиал 1970. Жечев е точен от фаул за 1:0. След това обаче Газуани изравнява за 1:1.

Това е последният футболен мач за легендата Георги Аспарахув – Гунди с националната фланелка. Година по-късно през юни 1971-ва година той заедно с Никола Котков загиват в автомобилна катастрофа, а трагедията взима отзвук в целия свят.

Мондиал 1970 се очертава като голямо фиаско за българския футбол. Целият ни отбор е изграден от страхотни таланти, но сме изостанали тактически и не сме достатъчно физически подготвени за Мексико.

Мондиал 1974 – България отново на Мондиал

България се класира за четвърти пореден мондиал нещо, което остава в историята като постижение. Само за сравнение след Мондиал 1974 България се е класирала само 3 пъти на световни първенства.

Отборът воден от Христо Младенов успява да премине квалификациите с отборите на Северна Ирландия с Джордж Бест, Португалия с Еузебио и Кипър.

4091994

България попада в една група с отборите на Холандия, Уругвай и Швеция. Нидерландците са най-големия фаворит след като тоталния футбол на Аякс е номер 1 в света в последните години. Най-големите звезди на тима са в ядрото на националния отбор. България прави нулево равенство с Швеция (до тогава не сме имали загуба от тази страна).

Следва първия мач на “лъвовете“ срещу отбора на Уругвай. Двукратният световен шампион е фаворит, но Христо Бонев извежда България напред в 75-та минута. България отново е много близо до първата си победа на Мондиал, която дори ще ни класира напред, но минута преди края Павони изравнява с удар от малък ъгъл.

Така идва срещата с фаворита Холандия като българите нямат шанс и са тотално надиграни. Неескенс бележи два пъти от дузпа, като дори съдията го кара да пребие първия удар, но той винаги е точен.

Холандия ни отнася с 4:1 като нашият го е техен автогол на Руди Крол. Така България ще трябва да дочака първия су успех на Мондиал, който ще дойде след около 20 години в едно незабравимо американско лято.