Безпощаден Ювентус записа победа №100 над Интер

Шампионът на Италия Ювентус спечели тазвечершното "Дерби д'Италия" срещу Интер, постигайки успех с 3:1 на своя "Ювентус Стейдиъм" в мач от 22-ия кръг на Серия А. За домакините това е и победа №100 над миланския гранд във всички турнири досега.

Стефан Лихтщайнер, Джорджо Киелини и Артуро Видал бяха точни за "бианконерите", докато Роландо върна един гол за Интер. "Нерадзурите" можеха и да измъкнат нещо от срещата, ако не бяха обаче многото пропуски на аржентинския нападател Родриго Паласио.

Така Ювентус 19-а победа в Серия А през този сезон, увеличавайки аванса си пред втория Рома на цели девет точки. "Вълците" обаче са и с мач по-малко, след като днешният им двубой с Парма бе прекратен поради лоши атмосферни условия.

Интер пък остава на шесто място с актив от 33 точки, изоставайки на цели 11 зад третия Наполи и зона Шампионска лига. За "нерадзурите" това е и пети пореден мач без победа в Серия А. За последно момчетата на Валтер Мацари спечелиха срещу големия си съперник Милан на 22 декември.

Антонио Конте очаквано заложи на Карлос Тевес и Фернандо Йоренте в предни позиции, докато новото попълнение Пабло Освалдо изгледа срещата от трибуните. Клаудио Маркизио остана на пейката, докато Андреа Пирло, Артуро Видал и Пол Погба стартираха в средната линия. Стефан Лихтщайнер и Квадво Асамоа оперираха по двата фланга, а Джорджо Киелини, Леонардо Бонучи и Андреа Бардзали започнаха пред вратаря Марко Сторари. Капитанът на „бианконерите“ Джиджи Буфон бе наказан за срещата.

Новата придобивка на Интер Ернанеш не бе в групата на „нерадзурите“, а наставникът Валтер Мацари отново заложи на любимата си схема 3-5-2. Родриго Паласио и Рикардо Алварес действаха в офанзивен план, докато Матео Ковачич, Здравко Кузманович и Сафир Тайдер започнаха в полузащита. Джонатан и Юто Нагатомо покриваха двата фланга, а Роландо, Жуан и Кампаняро играха в защита пред Самир Ханданович.

Ювентус очаквано наложи домакински натиск още от самото начало на дербито, докато отборът на Интер действаше прибрано, очаквайки всяка възможност за контраатака.

Още в 3' стражът на „нерадзурите“ Самир Ханданович трябваше да показва огромната си класа, правейки впечатляващо двойно спасяване срещу Карлос Тевес. Аржентинският нападател на Юве се оказа непокрит в пеналтерията на Интер, като Тевес светкавично стреля от близка дистанция. Ханданович спаси изстрела на „гаучоса“, а след това отрази и опита му за добавка.

Постепенно обаче се стигна до 16', когато магьосникът с №21 Андреа Пирло матира гросмайсторски защитата на Интер. Плеймейкърът пусна подаване зад отбраната на гостите, а Стефан Лихтщайнер с глава намери мрежата зад Самир Ханданович – 1:0.

Седем минути преди почивката Ханданович отново улови изстрел на Карлос Тевес, а само минута по-късно Интер пропиля златен шанс за изравняване на резултата. Матео Ковачич блесна с отлична игра при една контраатака на миланци, захранвайки Паласио на стопроцентова позиция за гол. Аржентинецът стреля без забавяване с десния крак, но пращайки топката над напречната греда на вратата.

Втората част на дербито стартира кошмарно за Интер, като футболистите на Валтер Мацари допуснаха две попадения в разстояние на само девет минути. В 47' шампионите успяха и да удвоят преднината си, а точен за 2:0 бе централният бранител Джорджо Киелини. Италианският национал се възползва от асистенция на Пол Погба и с безпощаден изстрел преодоля Ханданович за 2:0.

Минути по-късно Родриго Паласио отново влезе в ролята на грешник за Интер. Аржентинецът получи втори шанс да отбележи в мрежата на Сторари, но и този път „осмицата“ не успя да уцели очертанията на вратата.

Вторият пропуск на Паласио бе наказан минутки по-късно, когато Ювентус изпрати съперника си в пълен нокдаун. Самир Ханданович отрази изстрел на Пол Погба, но при добавката Артуро Видал също бе безмилостен, бележейки за класическото 3:0.

Третият гол във вратата на Интер доведе и до отпускане в играта на шампионите. Футболистите на Тото Конте видимо намалиха оборотите, което и позволи на гостите да се настанят в половината на своя домакин. В 63' Конте трябваше да извърши и принудителна смяна, като Андреа Бардзали отстъпи мястото си на Мартин Касерес. Валтер Мацари пък рискува, вадейки Здравко Кузманович за Диего Милито.

Отпускането в редиците на Ювентус логично доведе и до попадение в мрежата на „бианконерите“. В 72' резултатът на „Ювентус Стейдиъм“ бе намален, а точен за 3:1 бе защитникът на гостите Роландо. Португалецът се ориентира най-добре след изпълнение на корнер и с премерен изстрел не остави шансове на Марко Сторари.

И до края на дербито Ювентус продължи да доиграва мача, докато Интер всячески търсеше начини да отбележи втори гол. "Нерадзурите" натикаха своя съперник в неговата половина, но в 86' отново Родриго Паласио пропусна да върне интригата в сблъсъка. Този път аржентинецът получи възможност да стреля с глава от два-три метра разстояние, но този опит на нападателя се оказа отчайващо неуспешен.