Байерн не остави съмнения кой е кралят!

Байерн Мюнхен стана световен клубен шампион за трети път в своята история, след като на финала в Маракеш надви Раджа Казабланка с 2:0.

Попаденията за баварците паднаха още в началото на двубоя - в 7-та минута Данте откри, а в 21-та Тиаго Алкантара удвои, за да донесе световната корона на своя тим.

До този момент баварският колос бе печелил интерконтиненталаната титла на два пъти, а сега за първи път триумфира и на Световното клубно първенство.

Така футболистите на Пеп Гуардиола завършиха 2013 година по възможно най-добрия начин - с пет трофея във своята витрина и могат да се отдадат на заслужена почивка. За специалиста това е втори трофей откакто дойде на "Алианц Арена", след като в началото на сезона спечели Суперкупата на Германия.

Раджа Казабланка пък се превърна във едва втория тим от Африка, достигнал до финала на Световното клубно първенство, след като това стори конгоанският Мазембе през 2010 година.

Марконаците се представиха добре срещу именития си съперник и положиха усилия да затруднят максимално защитата на Байерн и Мануел Нойер. Те създадоха няколко добри голови ситуации, но тимът на Гуардиола бе с класи над противника и заслужено спечели без да се напряга на 100 процента.

Хосеп Гуардиола реши атаката на Байерн да поведе Томас Мюлер, подкрепян по крилата от Джердан Шакири и Франк Рибери. На пейката пък останаха Марио Манджукич, Хави Мартинес и Марио Гьотце.

Домакините от Раджа Казабланка пък логично приемаха финала като голямо предизвикателство и излязоха на терена със същите 11 футболисти, които изхвърлиха Атлетико Минейро в полуфинала.

4053602

Началото на срещата не изненада - Байерн пое контрола над събитията още от първитя минути на срещата. Интересното обаче бе, че тимът на Раджа стигна до удар към противниковата врата още в 5-та минута. Мушине Мутуали асистира на Мушине Лажур, но той стреля в аут.

До някаква изненада не се стигна и баварците откриха още в 7-та минута. Жером Батенг Свали с глава една топка след центриране от корнер. Тя се озова в Данте, който бе на ръба на засадата и той моментално я прати в мрежата на Халид Аксри за 1:0.

Байерн играеше доста спокойно и с лекота стигаше до голови ситуации. В 10-та минута страхотна многоходова комбинация изведе Томас Мюлер срещу противниковия вратар, но нападателят стреля право в него.

4053606

В 19-та минута пък Томас Мюлер даде пас на Давид Алаба, който нахлу отляво и стреля по диагонала, но стражът на Раджа отново бе на място.

В 22-та минута обаче неизбежното се случи и резултатът набъбна на 2:0. Давид Алаба отново проби по крилото, влезе в наказателното поле и върна към Тиаго Алкантара, който с прецизен шут направи 2:0.

Положенията пред вратата на Халид Аскри обаче не уредяха и при този резултат. В 35-та минута Джердан Шакири получи топката от Томас Мюлер на двайсетина метра пред наказателното поле, залъга двама бранители и стреля силно, но вратарят на домакините се протегна максимално и спаси.

Марконаците също се опитаха да играят футбол и в никакъв случай не разчитаха само на своята отбрана. Най-чистото положение за тях през първата част обаче дойде след грешка на вратарят на Байерн Мануел Нойер. Той отигра лошо една върната топка и я върна прати директно на крака на Читаби, който веднага стреля към празната врата и пропусна целта за малко, след като Данте успя да го притесни.

4053603

Раджа започна втората част вдъхновено и опитаха да покачат напрежението пред Нойер. В 57-та минута Закариа Ел Хачими напредна отдясно и центрира в наказателното поле, където Лажур се извиси, за да отиграе с глава, но стреля в обсега на вратаря на баварците.

В 62-та минута Байерн можеше окончателно да сложи точка на спора. Томас Мюлер прати топката в наказателното поле по земя, Тиаго не успя да я засече, но тя стигна до непокрития Шакири, който от непосредствена близост удари напречната греда.

В ответната атака Мутуали отправи силен шут от двайсетна метра по посока на Нойер, за да покаже, че мароканците в никакъв случай не са се предали.

Байерн пък сериозно се поотпусна в последните минути и позволи нови две чисти положения пред своята врата. В 81-та минута грешка в отбраната на баварците позволи на Виане Мабиде да излезе очи в очи с Нойер, но стражът отново спаси своята врата. В предпоследната минута на двубоя и Бадр Качани се възползва от невниманието на бранителите в червено, напредна мощно, но пък стреля слабо в ръцете на Нойер.