Байерн най-накрая спечели през 2015-та (ВИДЕО)

снимка: БТА/XINHUA

Шампионът на Германия Байерн (Мюнхен) прекрати негативната поредица от два мача без успех и се върна на пътя на победата в Бундеслигата, печелейки за първи път през 2015-та година – 2:0 като гост на Щутгарт в регионалното дерби.

Баварците за 13-ти пореден път побеждават този съперник и за 59-ти в 96-те им мача в първенството, като „швабите“ бяха идеалната жертва за търсещите реванш шампиони. Най-слабият домакин в германския елит (пет точки от десет двубоя пред собствена публика, шест мача без успех и шест мача без отбелязан гол) удържа фронта си до 41-ата минута, когато Ариен Робен вкара фамозен гол.

Холандската звезда на Байерн направи на пръв поглед безобидно двойно подаване с младока Мичел Вайзер (започващ за втори пореден път сред титулярите, след като дебютира при 1:1 срещу Шалке в междинния кръг тази седмица) и с фантастичен шут от воле по диагонала отдясно не остави никакви шансове на вратаря Свен Улрайх – 0:1.

Робен се утвърди като топ реализатор на Байерн в Бундеслигата през този сезон с вече 12 попадения – 1 по-малко от лидера при голмайсторите в първенството Александър Майер от Айнтрахт. Робен също така отбеляза първия гол в кариерата си срещу Щутгарт и вече се е разписвал срещу 16 от 17-те клуба в елита на Германия.

Второто попадение на Байерн също бе реализирано по изключително ефектен начин. Давид Алаба блесна в 50-ата минута с прекрасно изпълнение на пряк свободен удар от около 30 метра, който не остави никакъв шанс на стража на домакините – 0:2.

Баварците вече имат 49 точки в актива си, като остават убедителни лидери с 8 аванс пред Волфсбург – тимът, който им нанесе унизителното поражение с 4:1 в дебютния кръг за 2015-та година.

„Вълците“ по същото време в съботния следобед със завидна лекота сразиха един от отборите, борещи се за европейска квота – Хофенхайм – с 3:0 пред собствена публика. Рекордната покупка от Челси и световен шампион с Германия Андре Шюрле се отличи с голово подаване за Бас Дост в 4-ата минута, а белгийската звезда и лидер на тима Кевин де Брюн реализира втория и третия гол в 28-ата и 84-ата минута.

Щутгарт с 18 точки се смъкна на последното място в класирането, след като бе изместен от финалиста в Шампионска лига за 2013-та Борусия (Дортмунд), който днес постигна първата си победа за календарната година – 2:0 като гост на Фрайбург, за да събере 19 пункта.

Наставникът на Байерн Хосеп Гуардиола заложи на схема 3-4-3, като Роберт Левандовски бе подпомаган от Ариен Робен и Марио Гьотце в предни позиции. Шаби Алонсо, Мичел Вайзер, Бастиан Швайнщайгер и Хуан Бернат започнаха в средата на терена, докато Мехди Бенатиа, Данте и Давид Алаба бяха наредени в отбрана пред Мануел Нойер. Томас Мюлер пък стартира двубоя от резервната скамейка.

Щутгарт разчиташе на босненското си острие Ведад Ибишевич в предни позиции, а Хлошек и Клайн започнаха по двата фланга. Гентнер, Ориол Ромеу и Лайтнер наситиха средната линия на „швабите“ срещу действащия шампион на Германия.