Байерн и Челси в битка за европейската корона

галерия:

снимка: БТА

Ако погледнем на нещата откъм исторически план, различията между Байерн Мюнхен и Челси са много, а приликите - малко. Баварският колос е едно от най-утвърдените имена в европейския клубен футбол, разполагащ с четири европейски корони, докато реалният и съществен възход на англичаните стартира едва преди по-малко от десет години. Тук цифрите също продължават да ни помагат - Байерн излиза за деветия си финал в най-силния турнир на Стария континент, докато за Челси той е едва втори.

 

Но да оставим историята настрана, защото прекаленото взиране в миналото рядко може да представлява конструктивен ход. Това, което обединява Байерн и Челси преди тазвечершния сблъсък на "Алианц Арена", е чувството за жадувано изкупление. "Сините" от Лондон все още живеят с кошмарните спомени от Москва 2008 - подхлъзването на Джон Тери и фаталния пропуск на Анелка, докато баварците чакат вече 11 години за корона №5. Байерн бе близо до целта само две години след Москва - срещу Интер на "Сантяго Бернабеу", но подобно на Челси, тогава немският тим преклони глава.

 

Но ето, че съдбата даде нов шанс и на двата тима, които загубиха последните си финали в надпреварата. До изкуплението ще достигне само един, а за друг болката ще бъде удвоена, ставайки непоносима - още по-силна от преди. Клишето, че "и двата отбора искат да спечелят" е лишено от всякакъв смисъл, защото това се подразбира, но тук в пълна сила важи и антиподът на тази сентенция - Байерн и Челси в никакъв случай не искат да загубят, защото спомените от Москва и Мадрид все още парят.

 

В Байерн няма как да не са щастливи от факта, че воденият от Юп Хайнкес състав достигна до финала в година, когато "Алианц Арена" бе определен за домакин на големия мач. Както и стражът на Челси Петр Чех сподели в едно от последните си интервюта, футболистите на Байерн "ще използват дори личната си съблекалня", което ги прави неформален домакин на срещата. Германците познават отлично всеки един къс от терена на красивото съоръжение, докато Челси тепърва ще трябва да се запознава с един от най-впечатляващите стадиони в Европа. Предимството в този аспект е налице и е абсолютно неоспорим, но и същевременно е опасен психологически капан, чието щракване Байерн трябва да избегне.

 

Пътят до финала

 

Жребият прати Байерн в най-сложната група на турнира, като немският колос попадна в зловещата компания на Манчестър Сити, Наполи и Виляреал. Баварците обаче взеха теста с отличен, постигайки 4 победи, 1 равенство и само 1 загуба. На ⅛-финалите Байерн се справи успешно с Базел, печелейки реванша в Мюнхен със звучното 7:0, докато на ¼-финалите последваха и две победи с по 2:0 над Олимпик Марсилия.

 

Така се стигна до титаничния сблъсък с Реал Мадрид, който ни припомни какво представлява футболът от Шампионска лига на най-високо ниво. Носителите на общо 13 трофея от надпреварата си размениха по един успех с 2:1, а дузпите решиха всичко на "Сантяго Бернабеу". Бастиян Швайнщайгер вкара печелившата дузпа за Байерн, а Мюнхен започна да празнува.

 

Не бе лесен и пътят на Челси до днешния финал. Англичаните започнаха кампанията си в турнира с един мениджър, а ще я завършат с друг. С Андре Вилаш-Боаш начело лондончани спечелиха групата си, където бяха в компанията на Байер Леверкузен, Валенсия и Генк, а на ⅛-финалите бяха близо до отпадането. Загубата с 1:3 в първия мач с Наполи на практика подпечата уволнението на Вилаш-Боаш, за да се стигне и до назначението на Роберто Ди Матео.

 

Без да бъде натоварен с големи очаквания и надежди, италианецът съвсем тихомълком свърши отлична работа, вдигайки Челси на крака. Наполи бе сразен след продължения на "Стамфорд Бридж", а след това бе преодоляно и препятствието Бенфика. Стигна се до ½-финалния двубой с Барселона, преди който малко хора даваха големи шансове на британците. Отборът на Ди Матео обаче доказа, че с правилна стратегия, тактическа дисциплина, ефективност пред гола и малко късмет, всеки един отбор на планетата може да бъде победен.

 

Отсъстващите:

 

Такива има и в двата състава, като за Челси те са повече. Левият бранител Давид Алаба, централният защитник Холгер Бадщубер и халфът Луис Густаво пропускат мача за Байерн, докато Роберто Ди Матео ще бъде лишен от услугите на своя капитан Джон Тери, колегата му в отбрана Бранислав Иванович, един от героите от "Камп Ноу" Рамиреш и португалеца Раул Мейрелеш.

 

Организацията на професионалните футболисти (ФИФПро) се опита да сътвори прецедент, предлагайки УЕФА да отмени санкциите поради натрупани жълти картони, но европейската централа не позволи подобна внезапна промяна на правилата.

 

 

 

Вероятни състави:

 

И двамата треньори са задължени да направят корекции по единайсеторките, които им донесоха успех на ½-финалите.

 

Възможно е Диего Контенто и Анатолий Тимошчук да заемат местата на Давид Алаба и Холгер Бадщубер, имайки предвид, че белгийският ветеран Даниел ван Буйтен е далеч от оптималната си форма.

 

В халфовата линия се очаква Тони Кроос да бъде върнат като партньор на Бастиян Швайнщайгер, докато Томас Мюлер заеме позиция зад централния нападател Марио Гомес. Двете остриета Франк Рибери и Ариен Робен отново ще изнесат тежестта по фланговете, където Челси трябва да концентрира много усилия.

 

Вероятен състав на Байерн: Нойер, Лам, Тимошчук, Боатенг, Контенто, Швайнщайгер, Кроос, Мюлер, Робен, Рибери, Гомес;

 

Роберто Ди Матео също трябва да прекроява защитата на своя тим. Надеждите на италианеца са свързани с физическото състояние на Гари Кейхил и Давид Луис, които едва тази седмица подновиха тренировки с отбора. Ако всичко с тях е наред, то Кейхил и Луис ще започнат като двойка в центъра на отбраната. Жозе Босингва и Ашли Коул пък трябва да стартират на двата фланга.

 

В средата на терена ще отсъстват Рамиреш и Раул Мейрелеш, а техните места би трябвало да бъдат заети от респективно Саломон Калу и Микаел Есиен. Преди броени дни на Острова се заговори, че Ди Матео обмисля да заложи на Дидие Дрогба и Фернандо Торес още от първата минута, но това би представлявало крайно изненадващ ход от страна на италианеца. Експеримент, който той надали би опитал точно днес.

 

Вероятен състав на Челси: Чех, Босингва, Кейхил, Луис, Коул, Оби Микел, Есиен, Лампард, Калу, Мата, Дрогба;

 

Какво можем да очакваме

 

Едва ли нещо много по-различно от това, което вече видяхме на ½-финалите. Би било наивно да смятаме, че въпреки фактора "Алианц Арена", Байерн ще се хвърли в мълниеносни атаки още от самото начало. Можем обаче с основание да смятаме, че в по-голямата част от сблъсъка, баварците ще бъдат по-активният тим в предни позиции. Но съвсем естествено, без да се увличат и да забравят за тила си. Наказанието на Луис Густаво вероятно ще върне Тони Кроос в по-дефанзивна роля, но четворката Мюлер - Робен - Рибери - Гомес изглежда достатъчно стряскаща. Червената лампичка за Байерн свети по отношение на защитата, където евентуално включване на Тимошчук и Контенто неминуемо ще направи отбранителния вал на баварците по-несигурен.

 

 

Челси пък вероятно ще продължи да разчита на системата, която вече му донесе успех срещу Барселона. Без да говорим за опълчение, подобно на това на "Камп Ноу", англичаните отново ще заложат на ясно изразена тактическа дисциплина в отбрана. В средата на терена своето отражение върху играта трябва да даде силната физика на триото Оби Микел - Есиен - Лампард, а със Саломон Калу и Хуан Мата на двата фланга, плюс Дидие Дрогба в центъра на атаката, Челси ще бъде крайно опасен на контраатака. Нещо, което Барселона вече знае отлично след изиграните 180 минути срещу този тим. Проблемите на Байерн в защита дават път на "сините" към гола, но Челси трябва да се надява на същата ефективност, която показа и срещу Барса. Там почти всеки удар във вратата се превръщаше в гол.