Байер Леверкузен прекрати негативната си серия срещу испански отбори

Байер Леверкузен сложи точка на неприятната си поредица от седем мача без победа над испански отбор в евротурнирите, след като обърна Валенсия през второто полувреме на „БайАрена". Преди почивката иберийците поведоха с 0:1, благодарение на точното попадение на бразилеца Жонас Оливейра, но напълно преобразеният тим на „аспирините" реализира два бързи гола в 52-ата и 56-ата минута, за да стигне до победата.

Точни от възпитаниците на Робин Дут бяха Андре Шюрле и Сидни Сам, който бе изведен отлично от Михаел Балак. По този начин Байер до голяма степен взе решаваща преднина в директния сблъсък между двата тима за второто място в групата.

Така в класирането на група Е Челси е лидер със 7 точки, следван от Байер с 6, Валенсия с 2 и Генк само с 1 пункт.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на гостите от пристанищния град, докато Байер изпитваше трудности дори да стига до противниковото наказателно поле. Домакините така и не отправиха точен удар към стража на Валенсия Диего Алвес. В 39-ата минута все пак Михаел Балак и Андре Шюрле все пак стреляха в рамката, но без да затруднят особено вратаря на „прилепите".

От своя страна испанският тим започна много активно двубоя и постоянно търсеше изгодни позиции за гол, като все пак трябваше да почакат до 23-ата минута, докато открият резултата. Жонас Оливейра бе намерен отлично в пеналтерията от Роберто Соладдо и засече топката в мрежата от въздуха, за да даде аванс на Валенсия - 0:1.

В 29-ата Солдадо от много близко разстояние с глава трябваше да покачи преднината на гостите, но прати кълбото над напречната греда. Като цяло „аспирините" се активизираха в последните минути на частта, но с показаната продукция не можеха да се надяват да пробият дефанзивната линия на Валенсия.

Малко изненадващо, с оглед показаното през първата част, домакините успяха да осъщестят пълен обрат само за 4 минути след почивката. Напълно преобразеният тим на Робин Дут още в 52-ата минута стигна до равенството, след като Михал Кадлец центрира в наказателното поле и там Андре Шюрле с левия крак не остави шансове на Диего Алвес - 1:1.

В 56-ата Балак разви бърза контраатака с извеждащо подаване за Сидни Сам, който от чиста позиция не сбърка - 2:1.

До края на двубоя иберийците пробваха да върнат едно попадение, за да спечелят поне точка, но така и не осъществиха натиск срещу своя домакин, като единствено Жереми Матьо и Роберто Солдадо се опитваха да притесняват бранителите на Байер.

Така „аспирините" заслужиха втората си победа в Шампионската лига и и до голяма степен спечелиха борбата за второто място в групата.