Барса вкара само два на Виктория Пилзен

Европейският шампион Барселона постигна втора победа в група H на Шампионската лига, след като тази вечер "блаугранас" спечелиха с 2:0 домакинството си на чешкия Виктория Пилзен. Головете за Барса бяха дело на Андрес Иниеста и Давид Вия, като по този начин каталунците продължават гонитбата с Милан за първото място в групата.

Наставникът на Барса Хосеп Гуардиола пусна на терена най-доброто, макар и оставяйки капитана Карлес Пуйол на резервната скамейка. В центъра на отбраната пред Виктор Валдес започнаха Ерик Абидал и Хавиер Масчерано, докато Адриано и Даниел Алвеш бяха на бековете. Като дефанзивен полузащитник отново стартира Серхио Бускетс, а пред него играта на каталунците диктуваха Шави и Андрес Иниеста. В атака Гуардиола разчиташе на атомното трио Вия - Меси - Педро. Като титуляр за Виктория Пилзен в отбрана започна бившият футболист на Левски Давид Бистрон.

Напълно според очакванията, домакините тръгнаха вихрено още от първия съдийски сигнал. В първите три минути каталунците създадоха две удобни положения за отбелязване на гол, но първо Шави стреля в аут, а секунди по-късно Дани Алвеш не съумя да отбележи, оказал се очи в очи с Марек Чех. Последваха около пет-шест минути на затишие, преди да се стигне и до първия гол в срещата. В 9' Лионел Меси и Андрес Иниеста разиграха изящно в наказателното поле на Виктория, а последният по фамозен начин преодоля бранител на чехите, преди с левия крак да прати топката в мрежата за 1:0.

Нито един шанс за гол не създадоха чехите през тази първа част, докато макар и видимо не играейки на пълни обороти, Барселона лесно можеше да се оттегли на почивка с поне три гола преднина. В 13' Давид Вия стреля в аут след пробив на Иниеста, а малко по-късно Педро също бе неточен. В средата на полувремето Давид Вия пробва да преодолее Чех с красив удар от дистанция, но кълбото премина на сантиметри от дясната греда.

Нямаше почивка за отбраната на Виктория през първите 45 минути, защото „лос кулес" не спираха да търсят втори гол. В 36' чехите отново се отърваха като по чудо от ново попадение, когато Педро не се ориентира добре, а пет минути по-късно Лионел Меси също пропусна очи в очи с Чех. Аржентинецът се опита да копне топката над стража, но не успя да намери рамката на вратата. В самия край на полувремето аржентинецът отново нямаше шанс пред гола, нацелвайки напречната греда след статично положение.

Второто полувреме на „Камп Ноу" не се различаваше особено много от първото, като Барселона продължи да атакува, но топката така и не влизаше отново във вратата на Чех. В 53' Меси се справи с трима от футболистите на Виктория и стреля, но Чех отрази. Шест минути по-късно аржентинецът отново попадна в центъра на вниманието, осъществявайки страхотен пробив до вратата на чехите. Кавалерът на Златната топка преодоля няколко от бранителите на Виктория и чукна топката от малък ъгъл, но кълбото за втори път в днешния мач се отби от гредата. Минути по-късно аржентинецът имаше шанс да засече центриране на Алвеш на празна врата, но сантиметри го разделиха от целта. Меси не спря да тормози защитата на Виктория, като в 65' направи опит да прехвърли Чех, но стреля над гредата.

Втори гол във вратата на Виктория Пилзен все пак последва, като логичното се случи девет минути преди края на редовното време. Лионел Меси бе блокиран в наказателното поле, не успявайки да нанесе удар. Топката обаче попадна право у Давид Вия, който не сбърка и прати кълбото в мрежата за 2:0. Минути по-късно Хлапака напусна игра, бивайки заменен от младия Исаак Куенка.

Трети гол на "Камп Ноу" така и не последва, а с днешния успех Барселона събра актив от 7 точки след 3 изиграни срещи, колкото има и италианският шампион Милан. Виктория Пилзен остава с точката, спечелена при домакинството на БАТЕ Борисов в първия кръг.