Атлетико разби мечтите на Порто

Атлетико (Мадрид) завърши груповата фаза на Шампионската лига със стил, побеждавайки с 2:0 гостуващия Порто на стадион „Висенте Калдерон“. „Дюшекчиите“ нямаха нужда от успеха, защото си бяха осигурили първата позиция в Група G, но демонстрираха „феърплей“ и попречиха на „драконите“ да се класират във фазата на елиминациите.

Порто остана с 5 точки и ще се задоволи с участие в 1/16 финалите на Лига Европа, като втори финишира Зенит с 6 пункта, въпреки че отстъпи с 1:4 на Аустрия във Виена. Австрийският отбор също е с 5 точки, но остава последен заради по-слаби показатели в директните двубои с Порто.

В 14-ата минута Раул Гарсия откри резултата с фантастичен гол от малък ъгъл след изстрел по диагонала, който се отби от горната греда и мина зад гърба на вратаря Елтон – 1:0. В 48-ата пък Диего Коща с не по-малко красиво изпълнение покачи преднината на домакините на 2:0 и на практика елиминира интригата в срещата.

В 28-ата минута „драконите“ получиха идеален шанс да изравнят, когато резервният вратар на Атлетико Даниел Арансубиа направи дузпа за нарушение в наказателното поле срещу Джаксон Мартинес.

4051493

Жосуе обаче не можа да преодолее стража на „дюшекчиите“ от бялата точка и попари надеждите на тима си за прогрес към осминафиналите. Арансубиа пък стана третият вратар в последните 10 години, който става причина за дузпа, а след това я спасява в мач от Шампионската лига.

4051498

Така за първи път в турнира този сезон Порто регистрира поражение като гост, но то се оказа фатално за амбициите на тима, воден от Пауло Фонсека. Атлетико пък вече има 10 победи в 11 домакински мача от евротурнирите под ръководството на Диего Симеоне.

4051499

С резултатите от тази вечер се обърна на 180 градуса сценарият от груповата фаза през сезон 2009/10, когато Атлетико остана на трето място, а Порто продължи напред.