Арсенал облекчи болката си след френския кошмар (ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Арсенал записа частичен реванш пред своите фенове за тежката загуба от Монако в Шампионска лига през седмицата, като днес "топчиите" спечелиха с 2:0 домакинството си на Евертън в среща от 27-ия кръг на Премиърлийг.

Оливие Жиру и Томаш Росицки бяха точни за победителите, като успехът днес е трети пореден за лондончани на ниво Висша лига. Евертън пък записа четвърти пореден двубой без успех в първенството, като "карамелите" остават на едва 14-а позиция в таблицата с актив от 28 точки.

Арсенал от своя страна събра 51 пункта и се върна на третото място във временното класиране, измествайки оттам Манчестър Юнайтед. "Дяволите" остават четвърти с 50 спечелени точки до момента. Петият Ливърпул има 48.

Арсен Венгер направи някои промени след кошмарния двубой с Монако в Шампионската лига, като зимното попълнение Габриел зае място в центъра на защитата до Лоран Косиелни. Киерън Гибс и Ектор Бейерин започнаха на двата фланга на отбраната, а Франсис Коклен и Сантяго Касорла започнаха като двойка вътрешни халфове в схемата на “топчиите”. Един от големите грешници срещу Монако Оливие Жиру отново оглави атаката, а Алексис Санчес, Месут Йозил и Алекс Окслейд-Чембърлейн трябваше да действат от втора позиция. Пер Мертезакер и Даниел Уелбек останаха на резервната скамейка.

Роберто Мартинес отново постави Ромелу Лукаку на върха на своята атака, докато Рос Баркли и Кевин Миралас започнаха в близост до белгийския таран. Джейми МакКарти, Гарет Бари и Мухамед Бешич започнаха в средата на терена за “карамелите”.

Още в 17’ Евертън можеше да открие резултата, след като Габриел допусна груба грешка и позволи на Лукаку да му открадне топката. Давид Оспина обаче се намеси навременно, пресичайки белгиеца и не му позволявайки да го преодолее.

Десет минути по-късно Оливие Жиру не бе далеч от откриване на резултата. Френският национал изпревари Стоунс и засече центриране на Алексис, но изстрелът му с глава излезе в аут.

В 38’ Габриел се реваншира за грешката си в началото на двубоя, впечатлявайки трибуните с намеса. Ромелу Лукаку се устреми в половината на Арсенал и се приготви за отправяне на изстрел, но бившият бранител на Виляреал успешно го блокира с фантастична изява.

Само минута по-късно Арсенал откри резултата, а Оливие Жиру се разписа за 1:0. Френският таран на “артилеристите” засече с десния крак центриране от корнер на Месут Йозил и изпрати кълбото покрай безпомощния Тим Хауърд, давайки аванс на своя тим.

През втората част Евертън вече играеше за изравняване на резултата, но “карамелите” трудно достигаха до възможности пред пазената от Оспина врата. До подобна все пак се стигна в 66’, когато колумбийският национал отново трябваше да се намесва. Ромелу Лукаку получи добро подаване от Баркли и стреля силно, но Оспина реагира фантастично и съумя да отрази в корнер.

“Карамелите” продължиха да атакуват, а в 72’ Евертън пропиля нова възможност за изравнителен гол. Влезлият като резерва Аарън Ленън засече подаване на Колман и стреля от добра позиция, но привлеченият от Тотнъм футболист изпрати топката право в обсега на вратаря.

Десет минути преди края Арсенал можеше да реши всичко в двубоя. Месут Йозил опита добро подаване на далечна греда след комбинация с Алексис Санчес, но Стоунс се намеси решително и не позволи на домакините да удвоят аванса си.

Крайното 2:0 бе оформено в заключителните минути на срещата, когато се разписа и резервата Томаш Росицки. Изстрелът на чешкия ветеран рикошира в крака на бранител, което направи топката трудно уловима за Тим Хауърд, който трябваше да вади за втори път кълбото от мрежата си.

Tomas Rosicky GOAL - Arsenal vs Everton 2-0by skymediatv1