Антоанета Стефанова завърши шеста на ЕП по шахмат

снимка: eicc2008.com

Най-добрата българска шахматистка Антоанета Стефанова завърши на престижното 6-то място в общото класиране на Европейското първенство по шахмат за жени, което завърши днес в Газиантеп (Турция).

В партия от последния, 11-ти кръг на надпреварата Стефанова победи с белите фигури рускинята Анастасия Боднарук и събра 7,5 точки, които й отредиха 6-а позиция в крайното класиране от общо 103 участнички на шампионата на Стария континент в Газиантеп.

Втората ни представителка на Евро 2012 Ива Виденова победи с черните фигури друга рускиня - Алина Кашлинская. Така Виденова се класира на 37-мо място в крайното подреждане с актив от 6 точки.

Европейска шампионка стана рускинята Валентина Гунина, която си осигури титлата с победа в последния кръг над лидерката Ана Музичук (Словения). Преди последния кръг Музичук бе едноличен лидер с 8,5 точки, а Гунина имаше 7,5.

В днешната партия обаче Гунина, с белите фигури, се поздрави с успех над словенката и завоюва титлата. На второ място завърши Татяна Косинцева (Русия) с 8,5 точки, а бронзовият медал остана за Ана Музичук (8,5 т.). Четвърта се класира Виктория Чмилите (Латвия) (8 т.), следвана от Мари Себаг (Франция) - 7,5 т. и Антоанета Стефанова - 7,5 т.