3-то злато в Сочи и за фантастичната Бьорген

Тотална доминация и в масовия старт наложиха представителките на родината на ски бягането – Норвегия – на последното състезание от женската програма на Зимната Олимпиада в Сочи 2014.

След като спечели скиатлона на 15 км и титлата в отборния спринт, рекордьорката по брой победи за Световната купа Марит Бьорген триумфира с трети златен медал от Олимпийските игри.

Невероятната хегемонка през последните години в този спорт спечели масовия старт на 30 км с време 1:11.05.2 часа. Благодарение на нея Норвегия – страната рекордьор по брой медали на Олимпиади – вече има цели 4 титли в женското ски бягане, след като спринтът отиде на сметката на Майкен Касперсен Фала.

Така въпреки разочарованията, които изтърпя в спринта (където падна метри преди финала на квалификациите), в бягането на 10 км класически стил и като част от женската щафета на Норвегия, Марит Бьорген вече има цели 3 златни медала от Сочи 2014.

Това изравнява Бьорген по брой титли с безапелационната кралица на биатлона Дария Домрачова (Беларус), чиито златни медали обаче са от индивидуални дисциплини, докато единият триумф на норвежката е в отборния спринт заедно с Инквилд Йостберг.

На второ място в масовия старт днес финишира Терезе Йохауг, която изостана с 2.6 секунди от шампионката, въпреки че преди последното изкачване на трасето в комплекс „Лаура“ имаше аванс пред Бьорген.

Йохауг обаче не можа да удържи на турбо темпото на съперничката си в последните 100-ина метра и трябваше да се задоволи със сребърен медал – неин втори от Сочи 2014 след бронза в бягането на 10 км класически стил.

На трета позиция финишира друга представителка на Норвегия – Кристин Стьормер Стейра, която не можа да поддържа нечовешкото темпо на по-именитите си сънароднички и на около километър преди финала започна да изостава значително от тях.

Стейра финишира с 23.6 секунди пасив спрямо Бьорген и на 32-годишна възраст спечели първия си индивидуален медал от Олимпийски игри, тъй като досега имаше единствено злато от Ванкувър 2010 с щафетата на Норвегия.

Българката Антония Григорова-Бургова завърши на 50-та позиция, тъй като загуби цели 2 минути в последните 2 километра. Тя пресече финала с изоставане от общо 12 минути и се вписа сред 54-те финиширали състезателки.

Една от най-силните състезателки в ски бягането – Юстина Ковалчик – шампионка на 10 км класически стил в Сочи 2014, отпадна и не завърши, а същата съдба сполетя другата българка Теодора Малчева.