Финландия ни наниза 14 тройки, бяхме на косъм от триумф в световните квалификации

снимка: lap.bg

Националният баскетболен отбор на България загуби първия си двубой от квалификациите за световното първенство в Китай през 2019 година. "Лъвовете" преклониха глави пред Финландия с 80:82 в домакинството си в "Арена Ботевград". Играчите на Любомир Минчев изоставаха почти през цялото време, а накрая направиха последен щурм, който обаче не бе достатъчен. Финландците пък играха на върха на своите възможности през цялата среща и ни наказаха с цели 14 тройки.

Първите две четвърти вървяха точка за точка, като най-голямата натрупана преднина беше 5. Все пак отборът на гостите се оказа по-настоятелен и завърши полувремето с 39:36 в своя полза.

Третата четвърт стартира пагубно за "лъвовете". Финландия наниза две светкавични тройки, а нашите бяха неубедителни под другия кош, като не можеха да завършват атаките си. Така авансът на гостите набъбна до 12 точки. Макар България да съумя да го намали до 7, то "лъвовете" влязоха в последната част като губещи.

Четвъртият период се оказа най-драматичен и за малко да ни донесе победата. При 77:80 от наша гледна точка и по-малко от минута оставащо игрово време Александър Везенков бе фаулиран. Крилото на Барселона вкара и двата фаула. В ответната атака обаче нашите извършиха нарушение срещу Джамар Уилсън, който отново поведе своите с 3 точки аванс. При 1.7 секунди Павел Маринов застана на наказателната линия и вкара първия кош, след което нарочно пропусна втория, а Везенков взе борбата и вкара преди времето да е свършило. Съдията обаче бе категоричен, че българинът е настъпил линията и е влязъл към коша още преди топката да го е ударила - 2 точки не бяха присъдени. Така Финландия триумфира в първия двубой в група "F".

В другия мач от потока Чехия се наложи над Исландия с 89:69. Следващият ни сблъсък е в понеделник от 21:45 часа, когато гостуваме на Исландия.