Цонев донесе късен успех за Берое в драматично дерби на Тракия

снимка: botevplovdiv.bg

Берое и Ботев (Пловдив) изиграха страхотен мач в Стара Загора, който приключи с победа с 3:2 за домакините. Победата за заралии измъкна Борислав Цонев в 89-ата минута. Преди това Берое на два пъти повеждаше, но "жълто-черните" намираха отговор и изравняваха.

Двубоят от третия кръг на първата шестица в родния шампионат бе белязан от два автогола - на Димитър Пиргов и на Иван Бандаловски. Берое повеждаше на два пъти, като първо бранителят на "канарчетата" вкара в собствената си врата. Резервата Стивън Петков изравни в началото на втората част, но Мартин Камбуров отбеляза редовното си попадение за 2:1. Иван Бандаловски наниза топката в своята мрежа за 2:2, но грешката му бе поправена от Цонев в последните минути.

Двубоят започна със спокойно разиграване на топката от страна на двата тима и липса на опасни положения пред двете врати. За Берое първата сериозна възможност се откри пред Педро Еуженио, но Пламен Димов предотврати удара му. От другата страна Ндонгала опита късмета си, но Перниш улови изстрела му.

В 37-ата минута Ндонгала преодоля цялата средна линия на Берое и с прехвърлящ пас подаде към Балтанов, а той веднага комбинира с връхлитащия на скорост Жоао Пауло. Бразилецът веднага стреля от близко разстояние, но Леони се хвърли и отклони топката в корнер.

Пет минути по-късно Берое откри начин да отбележи във вратата на Чворович, или по-точно Ботев сам откри начина. Леони намери по чудесен начин добре позиционирания в наказателното поле Еуженио, който веднага стреля, а топката рикошира в крака на защитника на "канарчетата" Димитър Пиргов и влетя в мрежата за 1:0.

През второто полувреме пред двете врати вря и кипя. Стивън Петков влезе на почивката, заменяйки Диого Кампос и му бяха нужни само 7 минути, за да отбележи дежурното си попадение. Жоао Пауло центрира в наказателното поле, а „златната резерва“ на Николай Киров изравни с глава.

Само минута по-късно обаче Серкан Юсеин направи сериозна грешка, фаулирайки Борислав Цонев в наказателното поле, а съдията нямаше как да не отсъди дузпа. Зад топката застана Мартин Камбуров и не сгреши за своето попадение номер 201 в родния елит.

В 61-ата „канарчетата“ веднага отговориха, но гредата се разтресе след мощен удар на Балтанов и спаси Берое. Заралии обаче нямаше как да се спасят от изравняването в 65-ата минута, когато Иван Бандаловски си отбеляза автогол.

Жоао Паоло напредна в наказателното поле и центрира, след което защитникът засече кълбото, а Перниш просто нямаше какво да направи, освен да изгледа как резултатът отново бива изравнен.

В 89-ата обаче Берое показа истински характер и Борислав Цонев донесе трите точки на заралии със страхотно попадение.

Така след вълнуващия успех в Стара Загора, Берое запазва третата позиция с 54 точки, като дръпна с 4 на преследвача Левски. "Сините" имат 50 пункта и мач по-малко, като по-късно днес приемат лидера Лудогорец. Ботев пък остава на 5-а позиция с 45 точки.