Абсурдна дузпа и подарък от Донарума убиха Милан насред Лондон

снимка: twitter.com

Арсенал елиминира Милан и се класира на 1/4-финалите в Лига Европа, след като надви "росонерите" и в мача реванш на "Емирейтс" с 3:1. В първата среща футболистите на Арсен Венгер удариха 7-кратните европейски шампиони с 2:0 на "Сан Сиро" и с общ резултат 5:1 продължават да мечтаят за трофея.

Тимът на Дженаро Гатузо бе ощетен, тъй като след гола на Хакан Чалханоглу, Арсенал получи право да изпълни абсурдно отсъдена дузпа. Дани Уелбек отбеляза от бялата точка, а през второто полувреме Джанлуиджи Донарума подари още едно попадение на "топчиите". Италианският страж се намеси неумело при удар на Гранит Джака за 2:1, а накрая отново Дани Уелбек довърши гостите.

Гостите започнаха срещата отлично и можеха да поведат в резултата без да е изминала и една минута. Андре Силва се озова на отлична позиция в наказателното поле и получи перфектен пас. Португалецът имаше цялото време на света, но реши да заложи на силата и изстреля кълбото от външната страна на мрежата от удобна позиция фронтално на вратата.

Последваха тихи минути, докато в 25-ата Дани Уелбек не създаде първата опасна ситуация за „артилеристите“. Той бе изведен зад отбраната на Милан и стреля от малък ъгъл, а Донарума отрази мощния шут.

Това бе само тест за „росонерите“ и ги накара да потърсят нов отговор. Той дойде в 35-ата минута, когато Хакан Чалханоглу откри резултата с гол шедьовър. Турският национал получи кълбото от Рикардо Родригес, навлезе към центъра на терена и изстреля снаряд от около 25 метра от вратата на Оспина. Колумбиецът нямаше никакъв шанс да се намеси и топката влетя неспасяемо в долния му ляв ъгъл.

След гола на Милан пред двете врати започна да ври и кипи. Арсенал веднага отговори с мощен удар на Рамзи в 37-ата минута, но Донарума пак бе безпогрешен. Така се стигна до 38-ата, когато „топчиите“ получиха истински подарък от главния рефер Йонас Ериксон и неговия помощник на аутлинията.

Уелбек нахлу в пеналта и си поведе силно топката, която излизаше в аут. В същото време Родригес едва докосна английския нападател, а той се строполи театрално на земята. Изненадващо, съдиите отсъдиха 11-метров наказателен удар, а играчите на Милан и Дженаро Гатузо подивяха. Още повече, че ситуацията се случи на сантиметри от погледа на рефера. Зад бялата точка застана Дани Уелбек и реализира хладнокръвно за 1:1.

Минути след гола Милан също поиска дузпа за игра с ръка на Калъм Чембърс. Такава имаше, но реферът този път замълча. В добавеното време на първата част пък Хенрих Мхитарян и Джак Уилшър можеха да вгорчат живота на гостите. Първо арменецът изкара топката на сантиметри от гредата след удар с глава, а английският халф изпровбва рефлекса на Донарума, който не позволи топката да мине за втори път зад голлинията му.

„Артилеристите“ пренесоха силната игра от края на полувремето и през втората част. Още в 49-ата Рамзи отправи опасен удар от близка дистанция, а минута по-късно Мхитарян стреля коварно към вратата. И в двете ситуации обаче Донарума се намеси с авторитет. Сусо отвърна от другия край на игрището с техничен изстрел, който премина на сантиметри от гредата на Давид Оспина.

В 59-ата минута „росонерите“ бяха близо до това отново да поведат в резултата. Това се случи след брилянтна атака, завършила с центриране на Андре Силва към Кутроне. Младокът опита акробатичен изстрел със странична ножица, но топката отново не пожела да влезе във вратата на Арсенал и само сантиметри я разделиха от гредата.

В 68-ата минута Никола Калинич с първото си докосване можеше да поведе „росонерите“ напред в резултата. Това се случи след пробив на Бонучи по десния фланг и страхотно центриране към влезлия като резерва хърватин. Той насочи топката към вратата с глава, но Оспина се намеси умело.

Само 3 минути по-късно обаче Джанлуиджи Донарума направи истински подарък на Арсенал и уби интригата в мача. Гранит Джака изстреля силен шут към вратата, а топката бе в обсега на италианеца. Той обаче не се намеси никак добре и кълбото влетя в мрежата му, след контакт с ръцете му – 2:1 за „артилеристите“.

В 86-ата минута Дани Уелбек тотално довърши Милан с втория си гол в срещата. Той дойде след брилянтна атака на домакините, започнала именно от бившия нападател на Манчестър Юнайтед. Той подаде към Уилшър, а съотборникът му центрира меко към Рамзи. Уелсецът стреля с глава, Донарума спаси, но при добавката на Уелбек с глава италианецът нямаше какво да стори и крайният резултат бе фиксиран - 3:1 за Арсенал.