Зрелищни състезания на мокра писта в Долна Митрополия

Със силен дъжд и напълно различни от квалификациите условия стартира вчера състезателният ден в Долна Митрополия (Плевен), където се проведоха първите кръгове от Европейския шампионат по СуперМото и Балканския по мотоциклетизъм на писта. Мократа писта обаче не само не стресна пилотите, а напротив - оказа се предпоставка за страхотни състезания, които зарадваха близо 500-те зрители на трибуните и около нея.

За осми път състезанията бяха в памет на големия приятел на мотоциклетния спорт Димитър Калчев - бивш кмет на Плевен и председател на Организационния комитет за Гран При България, а щабът на Българската Федерация по мотоциклетизъм отново доказа своя професионализъм, като се погрижи те да минат безпроблемно за всички.

СуперМото

Състезанията днес стартираха с първия манш на клас SM Junior. При най-малките на най-високата стълбичка на подиума се качи Золтан Ордог (KTM, Румъния), а негови подгласници станаха Радостин Михайлов (KTM) и Арес Бенгич (KTM, Турция). При 85 сс мотоциклети турският състезател Кан Ончу (KTM) беше безапелационнен и в двата манша, като финишира първи с голяма преднина. Дебютантът Николай Малинов (КТМ) се нареди втори в крайното класиране, а Димитър Петров (КТМ) остана трети.

В надпреварата на класовете S3+Open отличен старт направи самоковецът Янко Ташев (Honda), който поведе групата, плътно следван от Александър Георгиев (КТМ). Георгиев не спря да преследва съотборника си през цялото време, като все пак успя да го изпревари в 9тата обиколка и да натрупа аванс. Веднъж поел лидерството, той го задържа до края и пресече първи финалната, следван от Ташев. Тази картина се повтори и във втория манш, като по този начин Георгиев взе златото в Долна Митрополия, Ташев се поздрави със среброто, а Ивелин Манев (KTM) допълни подиума.

В клас S3 европейският шампион от 2015 Хакан Халми (КТМ) започна успешно защитата на титлата си, печелейки първо място след стабилни трети места в общата надпревара. Въпреки, че все още не се е възстановил напълно от контузията на коляното, която получи миналата година, Алекс Димитров (KTM) направи страхотно каране, завършвайки втори в крайното класиране, а челната тройка оформи Славомир Иванов (KTM).

Мотоциклетизъм на писта

Доста интересно беше състезанието в клас SP125, където Милен Георгиев (Aprilia) потегли от първа позиция, но малко след това бе изпреварен от Жулиета Ленкова (Aprilia). Две обиколки преди края на надпреварата обаче Ленкова падна и загубиоколо 1:20 минути, докато запали мотора, което даде шанс на Георгиев да мине напред и да пресече първи финалната линия. Въпреки, че счупи предна спирачка, Жулиета доказа, че е мъжко момиче и не само се върна в играта, но и спечели среброто в Долна Митрополия, финиширайки на 1:44.520 минути зад победителя. Подиумът при най-малките машини допълни Пламен Христов (Cagiva) с 1:47.868 минути пасив.

В по-горния клас първият във вчерашните квалификации Павел Драганов (Kawasaki) буквално излетя на старта и натрупа солидна преднина, следван от Игор Спирос (Suzuki) от Македония. Вторият на стартовата решетка Красимир Михайлов (Kawasaki) се забави в началото, но към средата изпревари гръцкия пилот и погна Драганов, като за отрицателно време скъси значително разликата със своя съотборник. Двамата продължиха да се преследват до края на надпреварата, но в крайна сметка Драганов издържа на натиска и пресече първи финалната линия, а Михайлов остана втори на само 1 десета след него. Челната тройка тук оформи сърбинът Немая Паунович, който остана на 34.828 секунди от първия.

В клас F1000 победителят от вчера Михаил Атанасов (Suzuki) направи страхотен старт, набирайки преднина още от началотои без проблем спечели първото място в първия кръг от Балканския шампионат по мотоциклетизъм на писта. Очертава се обаче той да има стабилен конкурент в лицето на Атанас Нейчев (Aprilia), който финишира втори на 12 секунди след него. Подиумът допълни Йордан Алексиев (Suzuki).

Заради малкият брой участници, класовете SSP600 и Superbike стартираха едновременно.Малко преди техният старт дъждъд беше спрял и пистата на места изсъхна.

В по-малката категория Бойко Божинов (Yamaha) прекъсна победната серия на румънеца Йонел Паскота от миналата година и завърши втори, следван от Далибор Милетич (Yamaha).

Лидерът във вчерашните квалификации на клас Superbike Красен Кънчев (BMW) потегли по перфектен начин ине позволи да бъде изпреварен до края. Зад него обаче, страхотно шоу спретнаха Димитър Митов (BMW) и Владислав Димитров (BMW), които няколко пъти си размниха позициите. В крайна сметка Митов се качи на второто място на стълбичката, а Димитров допълни челната тройка.

В клас Скутери челната тройка окупираха Иво Михайлов (Malaguti), Алекс Иванов (Aprilia) и Боян Петров (Aprilia).

Благодарение на перфектното представяне на родните пилоти България убедително спечели отборните класирания в първите кръгове на двата шампионата. Екшънът продължава още този уикенд, когато на писта “Дракон” стартират първите трак-дейс, организирани от ZedMoto.