Зловещ тътен от Мадрид! Кралят е мъртъв, Реал детрониран чрез екзекуция от Аякс

Чудото е факт! Реал Мадрид отпадна от Аякс във фазата на осминафиналите в ШЛ и сдаде трофея от най-комерсиалния турнир, който печелеше в последните 3 години и общо 4  в последните 5 сезона.

Хищните "лалета" сториха немислимото с уникално смела, красива и вдъхновена игра и биха с 4;1 и с общ резултат 5:3 в своя полза заслужена са в топ 8 на надпреварата. "Белия балет" пък показа, че е един примирен клуб, разделен на групички и загубил вяра. Не е изненада, че "Бернабеу" бе покрусен и феновете напуснаха стадиона далеч преди края на шокиращата среща.

На обратния полюс бяха запалянковците от Ниската земя, които със сигурност ще празнуват цяла нощ в столицата ан Испания грандиозния успех на своите любимци.

В мача всичко се нареди по ноти за Аякс. Гостите поведоха рано с два гола и поставиха домакините до стената. Аякс нижеше велики атаки с луди финтове и тотален футбол, какъвто спечели на клуба слава още преди няколко декади.

Битката в испанската столица бе истински фестивал на нападателния футбол. И двата тима създадоха по над 10 чисти голови положения, като с оглед и на цифровото изражение, може да се сетите кой от двата тима беше по-прецизен в сюблимните мигове.

Отпадането на Реал (Мадрид) пък идва само дни, след като "белите" изгубиха два пъти за 72 часа и от вечния враг Барселона. Всичко освен уволнението на Сантиаго Солари пък ще бъде чутовна сензация.

Суперлативите остават за безстрашния отбор на Аякс, който освен място в Топ 8, си гарантира и симпатията на безпристрастния футболен запалянко.

Реваншът беше белязан от силното домакинско начало. Още в 4-ата минута "кралете" можеха да поведат в резултата. Отбраната на Аякс не се справи максимално добре след центриране от кронер, като топката стигна до намиращия се на фланга Лукас Васкес. Последва негов пас по въздух за Рафа Варан, който надскочи своя персонален пазач и с глава разтресе напречната греда на безпомощния в този миг Онана.

Снимка 410437

И когато всички смятаха, че Реал (Мадрид) лесно ще стигне до откриващо попадение, такова падна в тяхната врата. Гостите се възползваха по възможно най-добрия начин от неориентираната защита на "кралете" и реализираха попадение в 7-ата минута. Душан Тадич се възползва от пространство по фланга, след което продължи отлично са нахлуващия в полето на "балета" - Хаким Зиех. Мароканският плеймейкър отигра ситуацията без подготовка и с плътен шут не остави никакъв шанс на Куртоа.

Селекцията на Сантиаго Солари опита да отправи подобаващ отговор в 11-ата минута, но Тони Кроос се забави прекалено дълго в подготовката му да си осигури максимално добър коридор за голов изстрел.

Голям шок обзе "Бернабеу" в 17-ата минута, когато носителят на трофея в ШЛ вече губеше с 0:2! Аякс отново демонстрира уникалната си скорост при изграждането на атака, а фамозен пробив през центъра осъществи Душан Тадич. Сърбинът дори си позволи да направи "финта на Зидан", който в миг елиминира трима от играчите на Реал (Мадрид). И за да завърши всичко по подобаващ начин, балканецът отправи изпипан до последния детайл пас за Давид Нерес. Младият бразилец се оказа по-бързо от Модрич и Куртоа, и елегантно направи 0:2!

Снимка 410441

Определено "кралете" бяха в несъстоятелност, а това можеше да им коства и вече фатален трети гол в тяхната мрежа. Отбраната на мадридчани отново бе разсечена само с един пас, а авторът на второто попадение Давид Нерес вече бе сам срещу Куртоа. Този път мерникът на играча с №7 изневери и той пласира изстрела си близо до далечния ъгъл.

Въпреки трагичните нотки в отбрана, Реал стигаше до положения пред вратата на Онана, но отново демонстрира своята модерна през този сезон слабост - пропуските. Този път в ролята на длъжник влезе Лукас Васкес, който от около 13 метра не успя да преодолее камерунския национал.

Положенията пред двете врати обаче нямаха край. В 25-ата страхотен шанс се откри и пред Душан Тадич. Въпросният играч се оказа зад гърба на Каземиро и стреля акробатично от сравнително малък ъгъл. Куртоа беше предварително "разчел" ситуацията и майсторски отрази.

Снимка 410456

Лошото стечение на обстоятелствата продължи да преследва уж фаворизираните домакини. В 29-ата минута безпомощно на терена седна Лукас Васкес, като от сълзите в очите му ясно си личеше, че участието му в този мач е към своя край. Така малко след това, на неговото място се появи Гарет Бейл.

Ако имаше възможност, феновете на "кралете" щяха да нахлуят на терена в 34-ата минута. Причината - поредната нелепост в защитата на "кралете", която без малко не позволи на Хаким Зиех да ликува с втория гол в мача. Мароканецът отправи техничен изстрел към долния десен ъгъл, но Куртоа се разтегна максимално и отрази.

Както са казали хората: "Едно зло, никога не идва само". Това важеше с пълна сила и за треньорския щаб на Реал (Мадрид). Няколко минути, след като принудително трябваше да бъде заменен Лукас Васкес, същата участ сполетя и младия талант Винисиус. Той се травмира при пробив, завършил с изстрел от външната част на вражеската мрежа.

Снимка 410443

Гарет Бейл осъществи един от марковите си пробиви по крилото, с което реално направи и първото по-значимо нещо от появата си на терена 10 минути по- рано. Малко преди почивката, уелсецът можеше да върне своя тим в играта, ала ударът му намери страничната греда на Аякс.

Реал нямаше какво да губи и се хвърли в отчаяни атаки веднага след подновяването на реванша. В рамките на няколко минути момчетата на Сантиаго Солари стигнаха до две чисти положения, но при тях с неточни изстрели изпъкнаха Марко Асенсио и Карим Бензема.

Снимка 410454

Уникалната европейска вечер за Аякс придоби статута на класика в 62-ата минута. Наследниците на Йохан Кройф отново пренесоха интересните събития в полето на Реал, а когато Тадич получи топката на границата на наказателното поле, над 75 000 души по трибуните видяха как той я насочва безпощадно в горния десен ъгъл на Куртоа. Зачитането на този гол обаче отне известно време, тъй като при развоя на атаката имаше сериозни съмнения дали топката беше излязла в тъч при спор между Зиех и Регулион. В крайна сметка, след помощта на ВАР, Фелкс Брих даде сигнал играта да продължи с удар от центъра.

След попадението на сърбина, домакините изтърваха още поне две 100-процентови положения за гол. Все пак съдбата им се усмихна в 70-ата минута, когато Марко Асенсио, с помощта на страничната греда, все пак успя да сломи Андре Онана за 1:3.

Снимка 410455

"Лос Меренгес" нямаха и две минути, за да се порадват на появилия им се плах шанс за обрат. Всичко за тях вече окончателно приключи в 74-ата минута, когато Ласе Шьоне наниза гол-красавец за 1:4. Въпреки нестандартната си позиция за изпълнение, датчанинът директно насочи от фаул към вратата на сюрпризирания Куртоа, който се протегна максимално, но не успя да се спаси от осъществилия се голов резил.

До края срещата предложи поредица от атаки и пред двете врати. Нови попадения обаче не паднаха. Последният съдийски сигнал пък беляза дивата радост в този исторически за Аякс мач. Реал (Мадрид) пък напусна с наведени глави, а и под бурните освирквания на феновете, които ги боготворяха след поредицата от три спечелени трофея в Шампионската лига.