Жиру качи Арсенал на върха за Нова година

Арсенал ще посрещне 2014 година начело в Премиършип, след като се наложи с минималното 1:0 над Нюкасъл при гостуването си на "Сейнт Джеймсис Парк".

Така ценният гол в двубоя реализира Оливие Жиру при едно от най-безобидните положения пред вратата на Тим Крул. Попадението ще тежи на защитата на домакините, които позволиха на французина да се откъсне при едно центриране и необезпокояван с глава да прати топката в мрежата.

Това бе осми гол за Жиру в шампионата от началото на сезона, с който Арсенал измести Манчестър Сити от върха в Англия. Така за първи път от 6 години насам "артилеристите" ще посрещнат Нова година като лидери.

С трите точки днес те събраха актив от 42 пункта, един повече от Манчестър Сити и дадоха нова заявка за титлата. Нюкасъл пък допусна шесто поражение в шампионата и е седми с 33 точки.

Двубоят противопостави два от най-добре представящите се отбори в Англия в последно време. Арсенал имаше 12 победи от 18 мача от началото на сезона, докато "свраките" бяха спечелили 21 от възможни 27 точки в последните си 9 срещи.

Головите положения в двубоя не бяха много, а Арсенал бе по-дейният тим и заслужи успеха. Двете най-чисти ситуации за домакините бяха в края на първото полувреме, но Счесни и Уилшър предотвратиха евентуални попадения. В края на двубоя "джордитата също натиснаха, но без успех.

Мениджърът на Арсенал Арсен Венгер не можеше да разчита на двама от най-добрите си футболисти в лицето на Месут Йозил и Микаел Артета. Йозил изобщо не попадна в групата за мача заради контузия, докато Артета остана на пейката. Арън Рамзи също получи травма в последния мач на "артилеристие" срещу Уест Хям и остана извън групата за мача, а Томас Вермален отсъстваше заради заболяване.

Единствената промяна в състава на Алън Пардю в сравнение с последния двубой със Стоук Сити бе завръщането в игра на Шейк Тиоте, който зае мястото на Хатем Бен-Арфа.

4054594

През първото полувреме темпото не бе особено високо, но двата тима се постараха да покажат добър футбол. Домакините пробваха всичко в предни позиции, за да застрашат Войчех Счесни, но по-добрите положения като цяло се откриха пред гостите.

"Артилеристите" обаче не прибързваха в действията. Те организираха постепенни и добре изградени атаки. Това, което им липсваше обаче бе качественият им завършек.

В 23-та минута Джак Уилшър стреля неточно от добра позиция, а две минути по-късно и Матийо Дебюши отговори със същото.

Последваха опити на Томаш Росицки и Санти Касорла за състава на Арсенал, а в 33-та минута прекрасна атака бе пропиляна заради яловия завършващ удар на Оливие Жиру.

За сметка на по-добрата игра на Арсенал двете най-чисти положения в мача бяха на сметката на Нюкасъл.

4054595

В продължението на срещата домакините организираха добра атака, при която останаха трима срещу двама бранители в червени, след като Върнан Анита отне на Лоран Косчелни. Йоан Кабай опита шут, който бе блокиран от играч на Арсенал, топката обаче попадна в Муса Сисоко, който стреля силно и Счесни изби в корнер.

При центрирането от ъгловия удар Дебюши получи топката до близката греда, стреля с глава, но от голлинията Джак Уилшър изби.

Второто полувреме също започна с по-добра игра на Арсенал. Грешките в играта на "топчиите" обаче зачестиха, а сериозните положения пред Тим Крул отсъстваха. Първите 20 минути от втората част могат да бъдат запомнени с един хубав шут на Матийо Фламини от дистанция, докато в 65-та минута не падна първия гол в мача.

Тио Уолкът центрира от фаул, а отбраната на "свраките" допусна ужасяваща грешка, след като цели 4-ма защитници изпуснаха Оливие Жиру и той с глава отбележи за 1:0.

4054593

Четири минути по-късно играчите на Арсен Венгер пропуснаха отличен шанс за втори гол. Уилшър намери Уолкът и той стреля към Крул. Вратарят изби, но топката отново стигна до Уолкът, който успешно го прехвърли, но Дебюши изчисти от голлинията и остави Нюкасъл в мача.

До края на мача "джордитата" хвърлиха всички сили, за да изравнят и да продължат прекрасното си представяне в Премиършип. В 82-та минута грешка на Счесни можеше да струва скъпо, след като при опит да изчисти една топка той я прати в лицето на Лоик Реми и тя се върна по-посока на вратата без обаче да премине голлинията.

В продължението на мача Хатем Бен-Арфа показа скорост и повратливост в наказателното поле, но шутът му бе неточен, а това сломи надеждите на Нюкасъл за точка.