Зенит оглави класирането в група G след минимална победа над Шахтьор

Отборът на Зенит (Санкт Петербург) се наложи с минималното 1:0 над Шахтьор (Донецк) в източното дерби от група G на Шампионската лига, играно на стадион "Петровский" в Санкт Петербург. Единственото попадение в двубоя бе дело на Никола Ломбер в края на първото полувреме (45+1').

Домакините от Зенит имаха пълно превъзходство на терена и този гол аванс бе най-малкото, с което украинците можеха да си тръгнат от Санкт Петербург.

Срещата започна с натиск на Зенит, а първото по-опасно положение пред вратата на гостите сътвори Дани, който нацели една от страничните греди на вратата на Шахтьор след изстрел от малък ъгъл в 36-та минута.

Две минути по-късно (38') Дани сложи топката на главата на Александър Бухаров, но вратарят на украинците Олександър Рибка направи невероятно спасяване и не позволи на Зенит да поведе в резултата.

В края на полувремето натискът на Зенит се увеличи, а нови пропуски направиха Бухаров и Роман Широков, чийто удар бе спасен от Рибка. Така се стигна до даденото от главния съдия добавено време на първото полувреме (45+1'), когато защитата на Шахтьор най-накрая капитулира след центриране от корнер на Виктор Файзулин, превърнато в гол от Никола Ломбер след точен удар с глава.

След почивката гостите от Донецк заиграха по-активно, опитвайки се да променят негативния за тях резултат. В 59-та минута те бяха много близо до изравнителен гол, но Вячеслав Малафеев бе на мястото си и отрази силен удар от дистанция на Вилиан.

В крайна сметка до нови попадения в мача не се стигна и Зенит взе ценни три точки, които могат да се окажат решаващи за класиране на осминафиналите.

След тази победа руският отбор оглави временното класиране в група G с актив от 7 точки след 4 изиграни мача, следван от Апоел (Никозия) - 5 т. и Порто - 4 т., които играят по-късно днес, а Шахтьор (Донецк) е на последното четвърто място с 2 точки.