Зенит не можа да прескочи Атлетико

Атлетико (Мадрид) изпусна да запише историческа победа в Шампионската лига, след като позволи на домакина Зенит (Санкт Петербург) да стигне до равенство 1:1 в първи мач от 5-ия кръг на груповата фаза.

Въпреки че бе без шестима от титулярните си играчи, съставът на Диего Симеоне откри резултата на стадион „Петровски“ в 53-ата минута чрез гола на Адриан Лопес, който завърши бърза контраатака – 0:1.

Домакините изглеждаха безпомощни в нападение и вече бяха загубили надежда за изравняване, когато в 74-ата минута центриране отдясно на Игор Смолников беше посрещнато с глава от Тоби Алдервейрелд.

Топката придоби странна парабола, а вратарят на „дюшекчиите“ Тибо Куртоа по невнимателен начин ѝ позволи да се оплете в мрежата му – 1:1.

Мачът беше без значение за Атлетико, който си е осигурил участие в елиминационната фаза на Шампионската лига. Испанският клуб е лидер в класирането на Група G с 13 точки след 4 победи и 1 равенство, докато Зенит остава временно на второто място с 6 пункта.

4047655

Порто е на трета позиция с 5 точки, но има възможност да измести руския гранд, ако победи като домакин от 21:45 часа аутсайдера Аустрия (Виена).

Зенит се намира в слаба форма и няма победа в нито един турнир вече цял месец – за последно те надвиха Урал на 26-ти октомври, а оттогава имат 3 загуби и 2 равенства. Все пак, възпитаниците на Лучано Спалети избегнаха поражението днес и продължават да се представят добре на свой терен в Шампионската лига – само 1 загуба в последните 11 мача на „Петровски“.

4047656

Атлетико (Мадрид) имаше възможност да стане третия испански тим в историята (Барселона през 2002/03 и Реал Мадрид през 2011/2012), който печели първите си 5 мача в Шампионската лига, но нелепият автогол на Тоби Алдервейрелд лиши „дюшекчиите“ от този престижен успех.

Тимът има само две загуби в последните си 13 гостувания в евротурнирите, като за днес Диего Симеоне бе направил 4 промени в сравнение със състава, който разнищи Хетафе със смазващото 7:0 през уикенда в Примера дивисион.

Освен Диего Коща, който вкара гола на сезона, от редиците на „дюшекчиите“ отсъстват Давид Вия, Фелипе Луис, Диего Годин, Тиаго Мендеш, Арда Туран, и то заради решение на треньора, който желае да ги запази.

4047653

Зенит имаше далеч повече основания да търси победата в днешния сблъсък, но се отчете с няколко пропуска през второто полувреме. Мерникът на Хълк бе неточен, като най-опасният му удар дойде точно преди Адриан да открие резултата, когато вратарят Тибо Куртоа направи три последователни спасявания след изстрели на играчи на Зенит.

В крайна сметка равенството на стадион „Петровски“ се оказа далеч по-неприятно за руснаците, които вероятно ще изпуснат втората позиция кръг преди края на груповата фаза.