Спорна дузпа вдъхнови Борусия за ключов успех над Наполи

Борусия (Дортмунд) направи важна крачка към класиране на осминафиналите в Шампионската лига, след като постигна задължителната победа над прекия си конкурент Наполи с 3:1 пред екзалтираните фенове на „Сигнал Идуна Парк“.

Финалистът от миналия сезон се нуждаеше от успеха, за да не позволи на италианския тим да си подпечата второ поредно участие в елиминационната фаза, и то кръг преди края на групите.

Домакините поведоха в резултата още в 10-ата минута с изключително спорна дузпа, която изненада дори германските фенове на „Сигнал Идуна Парк“. Роберт Левандовски бе задържан от Федерико Фернандес, но не падна на тревата, нито имаше възможност да играе с топката при центриране от корнер. Въпреки това реферът Карлос Веласко сензационно посочи бялата точка.

Марко Ройс хладнокръвно реализира дузпата и изведе Дортмунд напред в резултата, като домакините имаха късмет, че удържаха крехкия си аванс до почивката, защото Наполи изпусна няколко отлични възможности да изравни.

В 60-ата минута Якуб Блашчиковски покачи на 2:0 след поредната скоростна контраатака и доблжи неимоверно тима си до позитивен изход от двубоя. Лоренцо Инзине върна интригата в 71-ата минута с попадение за 2:1, но 6 по-късно Пиер-Емерик Обамеянг се разписа за 3:1 и подпечата успеха на домакините.

4047671

Най-опасният играч на финалиста от миналия сезон очаквано бе Левандовски, който не увеличи головата си сметка (3 попадения до момента), но изработи дузпа за първия гол и асистира за останалите.

Така Борусия (Дортмунд) събра 9 точки – колкото Наполи – но измести италианците от второто място в Група F заради успеха си днес, който е по-изразителен от онова 2:1 на „Сан Паоло“ в полза на неаполитанците.

4047666

Лидер с 12 пункта продължава да бъде Арсенал, който в другия мач от групата днес спечели с 2:0 като домакин на Олимпик (Марсилия). Френският клуб остава без актив в Шампионската лига.

4047672Наполи отново не можа да запише победа и във вече 10 визити на германски отбор остава с 5 ремита и вече 5 загуби. Борусия пък използва най-възрастния си състав под ръководството на Юрген Клоп в турнира – със средна възраст 26.6 години.

Борусия започна по мечтан начин първата част, като още в 10-ата минута получи правото да изпълни дузпа, която беше, най-меко казано, спорна. Левандовски бе задържан от Фернандес в пеналтерията, но не толкова, че да предизвика съмнение – независимо от това съдията отсъди дузпа и дори декорира в жълто бранителя на Наполи.

Марко Ройс без проблеми откри резултата от бялата точка, а стъписването в редиците на гостите бе толкова голямо, че те позволиха на Левандовски да обстрелва Хосе Рейна от чиста позиция 4 минути по-късно. Полският национал обаче не намери целта и изтърва отличен шанс да нокаутира противника.

Наполи се съвзе в следващите минути и създаде достатъчно предпоставки за изравняване, но пропуските на играчите на Рафаел Бенитес само увеличиха разочарованието им на почивката. Най-близо до гола бе Хосе Кайехон, който нахлу в пеналтерията отдясно и стреля по диагонала, разтърсвайки гредата покрай Роман Вайденфелер.

Горан Пандев и Гонсало Игуаин също имаха добри шансове да обстрелват противниковата врата, но безуспешно. Контраатаките на Борусия също бяха опасни и зрителите можеха да очакват още голове през второто полувреме.

4047670

Втората част започна силно за домакините, които изпуснаха две добри положения за второ попадение – диагонален изстрел на Ройс мина на половин метър от гредата, а Левандовски не можа да засече от 2 метра топката във вратата след добър пас отдясно на Куба.

4047664

Силният натиск на Борусия даде резултат в 60-ата минута, когато Блашчиковски най-накрая разпечата Хосе Рейна. Този път Ройс беше асистентът, а Куба – завършващият атаката, която започна със скоростен пробив на полския национал по левия фланг и центриране по земя за непокрития Блашчиковски, който не разочарова и направи 2:0.

4047669

Лоренцо Инзине намали изоставането на гостите, възползвайки се от отличен пас в наказателното поле на Гонсало Игуаин, който позволи на италианският национал с хубав диагонален изстрел да прати топката в мрежата – 2:1.

Влезлият като резерва Пиер-Емерик Обамеянг можеше веднага да възстанови аванса от два гола на Борусия, но пропусна сам срещу Хосе Рейна. При втория си опит в 78-ата обаче той успя да се разпише и да подпечата победата на домакините, след като получи отлично подаване в пеналтерията от Левандовски – 3:1.